Krom pikolinat ve L ? glutamin'in antioksidan aktiviteleri
Antioxidant activities of chromium picolinate and L - glutamine
  1. Tez No: 282645
  2. Yazar: BEHİYE ASLI AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Krom pikolinat ve L?glutamin günümüzde kullanılan en yaygın besin desteklerindendir. Krom pikolinat genellikle kilo verme, vücut kası geliştirme, serum kolesterolü düşürme ve kan şekerinin düzenlenmesi amacıyla kullanılır. L?glutamin ise vücudumuz için önemli bir amino asittir ve son dönemlerde vücut geliştirmek, dayanıklılık sağlamak ve sporda kas geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır.Bu çalışmada, krom pikolinat ve L-glutaminin antioksidan aktiviteleri; indirgeme gücü, DPPH radikal giderme aktivitesi, ABTS radikal giderme aktivitesi, DMPD radikal giderme aktivitesi ve süperoksit anyon giderme gücü gibi çeşitli antioksidan testler kullanılarak incelendi. Sonuçlar doğal ve sentetik antioksidanlar ile karşılaştırıldı. Krom pikolinat ve L-glutamin'in bütün testlerde antioksidan aktivite gösterdiği ve besinsel destek olarak kullanılan bu iki ürünün antioksidan maddeler olarak da kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Chromium picolinate and L?glutamine are widely used as food supports. Chromium picolinate is usually used for losing weight, developing body muscle, decreasing serum cholesterol level and regulation of blood sugar. L?Glutamine is an important amino acid for our body and in recent years it is used for bodybuilding, endurance and muscle growth in sports activities.In this study some tests evaluated of chromium picolinate and L?glutamine to find out antioxidant activity. These tests are; reducing power, DPPH radical scavenging, , ABTS radical scavenging, DMPD radical scavenging and superoxide anion scavenging. The results were compared natural and synthetic antioxidants. It was determined that both chromium picolinate and L?glutamine show antioxidant activities in all tests and that these two products which are used as nutrition supplements could also be used as antioxidants.