Krom pikolinat'ın tavşanlarda oksidatif ve kromozomal DNA hasarı oluşumuna etkisinin belirlenmesi
Effects of chromium picolinate on the formation of oxidative and chromosomal DNA damage
  1. Tez No: 390800
  2. Yazar: MERYEM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UYANIK, YRD. DOÇ. ZÜHAL HAMURCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, tavşanlarda CrCl3.6H2O, CrPic ve pikolinik asidin malondialdehit (MDA) ve 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyleri ile genom hasarı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 16 haftalık 40 adet Yeni Zelanda tavşanı, her birinde 10 hayvan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu olup, bu hayvanlara distile su; ikinci gruptaki hayvanlara CrCl3.6H2O formunda 20 mg Cr; üçüncü gruptakilere 200 µg CrPic; dördüncü gruptaki hayvanlarda 1400 µg pikolinik asit gavaj yöntemiyle 50 gün verildi. Hayvanların haftada bir canlı ağırlıkları ve yem tüketimleri kaydedildi. Denemenin 25. ve 50. günlerinde hayvanlardan alınan kan örneklerinden elde edilen serumlarda MDA, plazmalarda 8-OHdG düzeyleri ve tam kanda mikronükleus (MN), nükleoplazmik köprü (NPK) ve nükleer bud (NBUD) miktarları ile apoptotik ve nekrotik hücre sayıları saptandı. Ayrıca, 50. günde elde edilen serumlarda Cr düzeyleri ve karaciğer dokularında MDA düzeyleri belirlendi. Canlı ağırlık artışının yem tüketimindeki artışa paralel olarak CrPic verilen grupta en fazla olduğu saptandı. Çalışmanın 25.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of CrCl3.6H2O, CrPic and picolinic acid on the levels of malondialdehit (MDA) and 8-hidroksi-2'-deoksiguanosine (8-OHdG) as well as on the genom damage in rabbits. Forty, 16 weeks old, New Zealand rabbits were assigned to four groups consisting of 10 rabbits per group. The rabbits in the first group named as control group, were given distilled water; the rabbits in the second group were given 20 mg in the form of CrC13.6H20; the rabbits in the third group were given 200 µg CrPic; and the rabbits in the fourth group were given 1400 µg picolinic acid using the gavaj method for 50 days. Live weight and feed consumption were recorded at weekly intervals. On the 25thand 50thday of the experiment, the levels of 8-OHdG in plasma, the MDA in sera and the apoptotic and necrotic cells as well as amounts of MN, NPK and NBUD in whole blood were detected. In addition, Cr levels were determined in the sera, the levels of MDA were determined in the liver tissues. In the group receiving CrPic an increase was seen in live weight in paralel with the increased feed consumption.