Çeşitli fizyolojik şartların gibberela fujikuroi G5'in indol-3-Asetik asit (IAA) üzerine etkisi
- Tez No: 28265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER AKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada önemi ve kullanım alanı gün geçtikçe artan indol-3- asetik asitin (IAA) fungal kaynaklardan eldesi amaçlanmıştır. Gibbe rella Jujikuroi G5, Gibberella fiijikuroi LAM 8048, Fusarium monili- forme IAM 5062, Gibberelta zea, Aspergillus niger FÜRSAN ve Al- ternaria spp. funguslan IAA verimi yönünden taranmış, Gibberella jujikuroi G5'in en fazla verime sahip olduğu saptanmıştır. Çalışmada, karanlıkta ve çalkalamak olarak 30 °C sıcaklıkta inkübe edilen, pH: 5.0'a ayarlanmış besiyerinde, üremenin 18. gününde Gibberella jujikuroi Gs'in en yüksek oranda IAA ürettiği tespit edil miştir. Ayrıca IAA üretiminin kültür ortamındaki azot miktarının azlığına bağlı olarak arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research was to obtain indole-3-acetic acid (LAA) for which there was a worldwide demand for fungal sources. Gibbe rella fujikuroi G5, Gibberella fujikuroi IAM 8048, Fusarium monili- forme IAM 5062, Gibberella zea, Aspergillus niger FÛRSAN and Al- ternaria spp. strains were examined for their IAA production rates, as a result Gibberella fujikuroi G5 was found to be the most potent microorganism. In this research, it was detected that aeration, incubation at dark, initial pH of 5.0 and incubation at 30 °C for 18 days were ideal opti mal conditions for IAA production from Gibberella fujikuroi G5. In addition, to production of IAA was shown to increase in inverse proportion to the amount of nitrogen in the growth media.