Premenstural sendromun çalışma motivasyonu ve iş performansına etkisi: Kayropraktistler üzerinde çalışma
Effect of premenstural syndrome on work motivation and work performance: Study on chiropraktists
  1. Tez No: 781933
  2. Yazar: İLAYDA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mensturasyon döngüsü her sağlıklı kadında her ay görülen bir fizyolojik olaydır.Bu olay döngüsüne menstural siklus adı verilir. Bu döngüde her kadında çeşitli sorunlar meydana gelebilir ancak özellikle prememstural sendrom taşıyan bireylerde bu durum rahatsız edici boyuttadır. Premesntural sendromda fiziksel, psikolojik be davranışsal semptomlar gözlemlenmektedir.Bu çalışma premenstural dönemde oluşan zorlu şartların kadın kayropraktistlerin iş gücü üzerindeki etkisini araştırmak adına yapılmıştır. Araştırma ayrıca regl olan 25-40 yaş aralığındaki kadın ve çalışan kayropraktistlerin değerlendirmesinde ele alır. Araştırmada 133 katılımcı bulunmaktadır. Araştırmanın evrenini BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ yüksek lisans programında kayropraktik bölümünde eğitim gören ve mezun olup çalışan kadınlarda çalışma yapılmıştır. Araştırmada demografik ve fiziksel özellikler, premenstural dönemin değerlendirilmesi,“premenstural sendrom ölçeği”,“çalışma performansı ile ilgili bilgiler”kullanılmıştır. Son zamanlarda dünya da kadınların çeşitli iş sektörlerinde menstural döngü sürelerince izin verilmeye başlanmaktadır. Özellikle sağlık alanında olan bir konunun sağlık sektöründe çalışan kadınlar üzerinde yapılması da bu çalışmaya oldukça anlam kazandırmaktadır. Çalışma şartlarının iyi olması ve çalışan bireylerinde tam anlamıyla sağlıklı hissetmesi iş içerisindeki verimi oldukça yükseltmektedir. Bu amaçla premenstural dönem, kayropraktist ve iş gücü anahtar kelimeler olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The menstrual cycle is a physiological event that occurs every month in every healthy woman. This cycle of events is called the menstrual cycle. Various problems may occur in every woman in this cycle, but this situation is disturbing especially in individuals with prememstural syndrome. Physical, psychological and behavioral symptoms are observed in premenstrual syndrome. This study was conducted to investigate the impact of the challenging conditions in the premenstrual period on the workforce of female chiropractors. The research also addresses the assessment of menstruating women aged 25-40 and working chiropractors. There are 133 participants in the study. The population of the research was studied on women who studied and worked in the chiropractic department of BAHÇEŞEHİR UNIVERSITY master's program. Demographic and physical characteristics, evaluation of premenstrual period,“premenstrual syndrome scale”,“information about work performance”were used in the study. Recently, women are beginning to be allowed during their menstrual cycle in various business sectors around the world. The fact that a subject in the field of health is carried out on women working in the health sector also adds a lot of meaning to this study. The good working conditions and the feeling of full health in the employees increase the efficiency in the work considerably. For this purpose, premenstrual period, chiropractor and workforce were defined as keywords.