Kinonlar ve bazı nükleofillerden yeni sübstitüe kinonların sentezi
The synthesis of new substitue quinones from quinones and some nucleophiles
- Tez No: 282658
- Danışmanlar: PROF. DR. F. SERPİL GÖKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, başlangıç maddeleri olarak; 2,3:5,6-tetraklor-1,4-benzokinon (p-kloranil) (1) bileşiğinden literatürdeki metodla sentezlenen 2,6-dietoksi-3,5-diklor-1,4-benzokinon (2) ve 2,5-dietoksi-3,6-diklor-1,4-benzokinon (3) bileşikleri başlangıç maddesi olarak kullanıldı ve bu maddelerin; çeşitli düz zincirli tiyol bileşikleri ve halkalı tiyol bileşikleri ile bazik ortamdaki reaksiyonları incelendi.2,6-dietoksi-3,5-diklor-1,4-benzokinon (2) ve 2,5-dietoksi-3,6-diklor-1,4-benzokinon bileşikleri (3)'den çıkılarak bazı S-nükleofilleri ile gerçekleştirilen reaksiyonlar sonucu literatürde mevcut olan ve olmayan bileşikler sentezlendi.Bileşik (1)'in n-dodekantiyol ile (1-4) reaksiyonu sonucu; yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(dodesiltiyo)-1,4-benzokinon (4), bilinen 2-Etoksi-3,5,6-tri(dodesiltiyo)-1,4-benzokinon (5), yeni 2,5-Dietoksi-3,6-di(dodesiltiyo)-1,4-benzokinon (6) ve bilinen 2,3,5,6-Tetra(dodesiltiyo)-1,4-benzokinon (7) bileşikleri, p-klorfeniltiyol ile (1-3) reaksiyonu sonucu; yeni 2,3,6-tri(p-klorfeniltiyo)-5-klor-1,4-benzokinon (25) bileşiği, p-metilfeniltiyol (1-4) reaksiyonu sonucu bilinen 2,3,5,6-Tetra(p-metilfeniltiyo)-1,4-benzokinon (26) bileşiği, feniltiyol ile (1-3) reaksiyonu sonucu; yeni 2,3,6-tri(feniltiyo)-5-klor-1,4-benzokinon (27) bileşiği, p-metilfeniltiyol ile (1-3) reaksiyonu sonucu; yeni 2,3,6-tri(p-metilfeniltiyo)-5-klor-1,4-p-benzokinon (29) bileşiği, p-metilfeniltiyol ile (1-3) reaksiyonu sonucu; yeni 2,6-dietoksi-3-(p-metilfeniltiyo)-5-klor-1,4-benzokinon (31) bileşiği, p-metilfeniltiyol (1-3) reaksiyonu sonucu; yeni 2,5-dietoksi-3,6-di-p-klorfeniltiyo-1,4-benzokinon (32) bileşiği elde edildi.Bileşik (2)'nin n-dodekantiyol ile (1-2) reaksiyonu sonucu; yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(dodesiltiyo)-1,4-benzokinon (4) ve bilinen 2-etoksi-3,5,6-tri(dodesiltiyo)-1,4-benzokinon (5) bileşikleri, n-dekantiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(desiltiyo)-1,4-benzokinon (10) bileşiği, n-oktiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(oktiltiyo)-1,4-benzokinon (13) bileşiği, n-pentiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(pentiltiyo)-1,4-benzokinon (14) bileşiği, n-bütiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(bütiltiyo)-1,4-benzokinon (15) bileşiği, n-propiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(propiltiyo)-1,4-benzokinon (16) ve yeni 2,6-dietoksi-3-propiltiyo-5-kloro-1,4-benzokinon (17) bileşikleri, n-heptiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(heptiltiyo)-1,4-benzokinon (18) bileşiği, p-metilfeniltiyol ile (1-?) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(p-metilfeniltiyo)-1,4-p-benzokinon (28) bileşiği, p-klorfeniltiyol ile (1-2) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(p-klorfeniltiyo)-1,4-p-benzokinon (30) bileşiği, p-klorfeniltiyol ile (1-3) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5?di(p-klorfeniltiyo)-1,4-benzokinon (30) bileşiği, p-metilfeniltiyol ile (1-?) reaksiyonu sonucu yeni 2,6-dietoksi-3,5-di(p-metilfeniltiyo)-1,4-p-benzokinon (28) bileşiği elde edildi.Bileşik (3)'ün n-dodekantiyol ile (1-2) reaksiyonu sonucu; yeni 2,5-dietoksi-3,6-di(dodesiltiyo)-1,4-benzokinon (6), n-dekantiyol ile (1-2) reaksiyonu sonucu bilinen 2,3,5,6-Tetra(desiltiyo)-1,4-benzokinon (8) ve bilinen 2-etoksi-3,5,6-tri(desiltiyo)-1,4-benzokinon (9) bileşikleri, n-dekantiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,5-dietoksi-3,6-di(desiltiyo)-1,4-benzokinon (11) ve yeni 2,5,6-trietoksi-3-desiltiyo-1,4-benzokinon (12) bileşikleri , n-oktiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,5-dietoksi-3,6-di(oktiltiyo)-1,4-benzokinon (19) ve yeni 2,5-dietoksi?3-oktiltiyo-6-klor-1,4-benzokinon (20) bileşikleri, n-heptiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,5-dietoksi?3-heptiltiyo-6-klor-1,4-benzokinon (21), n-pentiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,5-dietoksi?3,6?di(pentiltiyo)-1,4-benzokinon (22) bileşiği, n-bütiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,5-dietoksi?3,6?di(bütiltiyo)-1,4-benzokinon (23) bileşiği, n-propiltiyol ile (1-1) reaksiyonu sonucu yeni 2,5-Dietoksi-3,6-di(propiltiyo)-1,4-benzokinon (24) bileşiği elde edilmiştir.Ele geçen bütün bileşikler kromatografik yöntemlerle saflaştırıldı. Yapıları ise mikroanaliz ve spektroskopik metotlarla (IR, UV, 1H-NMR, 13C-NMR, MS) tayin edilerek aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this phD thesis was to investigate the reactions of valuable quinone compounds which used in various area with some nucleophiles and to synthesize new thioquinone compounds.In this study, 2,3:5,6-tetrachloro-1,4-benzoquinone (p-chloranil) (1) and 2,6-diethoxy-3,5-dichloro-1,4-benzoquinone (2) and 2,5-diethoxy-3,6-dichloro-1,4-benzoquinone (3) compounds which were synthesized from 2,3:5,6-tetrachloro-1,4-benzoquinone (p-chloranil) (1) according to the literature were used as starting compounds and reactions of these compounds with various aliphatic thiol and cyclic thiol compounds in basic medium, were investigated.The compounds which present in the literature or not in the literature were synthesized by the reactions of 2,6-diethoxy-3,5-dichloro-1,4-benzoquinone (2) and 2,5-diethoxy-3,6-dichloro-1,4-benzoquinone (3) compounds with some S-nucleophiles.2,6-Diethoxy-3,5-dichloro-1,4-benzoquinone (2) was reacted with n-dodecanethiol, n-decanethiol, octanethiol, n-heptanethiol, n-pentanethiol, n-butanethiol, n-propanethiol, p-toluenthiol, p-chlorobenzenethiol and new 2,6-diethoxy-3,5-di(dodecylthio)-1,4-benzoquinone (4) and known 2-ethoxy-3,5,6-tri(dodecylthio)-1,4-benzoquinone (5), new 2,6-diethoxy-3,5-di(decylthio)-1,4-benzoquinone (6), new 2,6-diethoxy-3,5-di(octylthio)-1,4-benzoquinone (7), new 2,6-diethoxy-3,5-di(heptylthio)-1,4-benzoquinone (8), new 2,6-diethoxy-3,5-di(pentylthio)-1,4-benzoquinone (9), new 2,6-diethoxy-3,5-di(butylthio)-1,4-benzoquinone (10), new 2,6-diethoxy-3,5-di(propylthio)-1,4-benzoquinone (11) and new 2,6-diethoxy-3-propylthio-5-chloro-1,4-benzoquinone (12), new 2,6-diethoxy-3,5-di(p-toluenthio)-1,4-benzoquinone (13), new 2,6-diethoxy-3,5-di(p-chlorobenzenthio)-1,4-benzoquinone (14), new 2,6-diethoxy-3,5-di(p-chlorobenzenthio)-1,4-benzoquinone (14), new 2,6-diethoxy-3,5-di(p-toluenthio)-1,4-benzoquinone (13) and 2,6-diethoxy-3-(p-toluenthio)-5-chloro-1,4-benzoquinone (15) compounds were synthesized.2,5-Diethoxy-3,6-dichloro-1,4-benzoquinone (3) was reacted with n-dodecanethiol, n-decanethiol, octanethiol, n-heptanethiol, n-pentanethiol, n-butanthiol, n-propanthiol, p-chlorobenzenthiol and new 2,5-diethoxy-3,6-di(dodecylthio)-1,4-benzoquinone (16), known 2,3,5,6-tetra(decylthio)-1,4-benzoquinone (17) and known 2-ethoxy-3,5,6-tri(decylthio)-1,4-benzoquinone (18), new 2,5-diethoxy-3,6-di(decylthio)-1,4-benzoquinone (19) and new 2,5,6-triethoxy-3-decylthio-1,4-benzoquinone (20), new 2,5-diethoxy-3,6-di(octylthio)-1,4-benzoquinone (21) and new 2,5-diethoxy?3-octylthio-6-chloro-1,4-benzoquinone (22), new 2,5-di(ethoxy)?3-heptylthio-6-chloro-1,4-benzoquinone (23), new 2,5-diethoxy?3,6?di(pentilthio)-1,4-benzoquinone (24), new 2,5-diethoxy?3,6?di(butylthio)-1,4-benzoquinone (25), new 2,5-diethoxy-3,6-di(propylthio)-benzoquinone (26), new 2,5-diethoxy-3,6-di(p-chlorobenzenthio)-1,4-benzoquinone (27) compounds were synthesized.2,3:5,6-Tetrachloro-1,4-benzoquinone (p-chloranil) (1) was reacted with n-dodecanthiol, new 2,6-diethoxy-3,5-di(dodecylthio)-1,4-benzoquinone (4), known 2-ethoxy-3,5,6-tri(dodecylthio)-1,4-benzoquinone (5), new 2,5-diethoxy-3,6-di(dodecylthio)-1,4-benzoquinone (16) ve known 2,3,5,6-tetra(dodecylthio)-1,4-benzoquinone (28), new 2,3,6-tri(p-chlorobenzenthio)-5-chloro-1,4-benzoquinone (29), known 2,3,5,6-tetra(p-toluenthio)-1,4-benzoquinone (30), new 2,3,6-tri(phenylthio)-5-chloro-1,4-benzoquinone (31) and known 2,3,5,6-tetra(phenylthio)-1,4-benzoquinone (32), new 2,3,6-tri(p-toluenthio)-5-chloro-1,4-benzoquinone (33) compounds were synthesized.The known and new products were purified by chromatographic methods. The structures of compounds were determined by micro analysis and spectroscopic methods (IR, UV, 1H-NMR, 13C-NMR, MS).