Synthesis of some new amino substituted 1,4-benzoquinones and evaluation of biological activities
Bazi yeni amino sübstitüe 1,4-benzokinonlarin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 947091
  2. Yazar: VAHİDİN GAFUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER BAYRAK, DOÇ. DR. AYŞE TARBIN JANNUZZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kanser hastalığının dünya üzerinde ciddi hastalık olması nedeniyle sürekli yeni ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kinonlar sahip olduğu antikanser özelliği sayesinde kanser ilaçları üretiminde kullanılırlar. Aminler, kimyasal özelliklerinden dolayı nükleofilik özelliği, modifikasyona uygun olmaları ve hidrojen bağları içermeleri nedeniyle ilaç aktif madde sentezinde kullanılırlar. Bu tez çalışmasında 1,4-benzokinon yapısı içeren kinon molekülünün, amin türevleri ile aminasyonu gerçekleştirilip yeni moleküller sentezlenmiştir. Gerekli saflaştırma işlemleri yapıldıktan sonra spektroskopik yöntemlerle yapı tayini yapılıp ardından biyolojik aktiviteleri incelenmiştir. Tez kapsamında sentezlenen bu yeni moleküller meme kanseri hücresi (MCF-7), akciğer kanser hücresi (A549) ve normal endotelyal (HUVEC) hücre hatlarında biyolojik değerlendirilmeleri yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirilince bazı moleküller özellikle MCF-7 hücrelerine karşı güçlü antiproliferatif etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Since cancer is a serious disease in the world, new drugs are constantly needed. Quinones are used in the production of cancer drugs due to their anticancer properties. Amines are used in the synthesis of active drug substances due to their chemical properties such as nucleophilic properties, suitability for modification and hydrogen bonding. In this thesis study, amination of quinone molecule containing 1,4-benzoquinone structure with amine derivatives was performed and new molecules were synthesized. After the necessary purification processes were performed, structure determination was performed with spectroscopic methods and then their biological activities were examined. These new molecules synthesized within the scope of the thesis were biologically evaluated in breast cancer cell (MCF-7), lung cancer cell (A549) and normal endothelial (HUVEC) cell lines. When the results were evaluated, some molecules showed strong antiproliferative effects especially against MCF-7 cells.