Cicer arietinum L. ve cicer pinnati fidum Jaub et Spach türleri üzerinde embriyo kültürü çalışmaları
  1. Tez No: 28273
  2. Yazar: EBRU ATAŞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ziraat, Botany, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
z%z?>^ ÖZET Bu araştırmada Cicer arietinum L. ve Cicer pinnatifidum Jaub. et Spach türleri üzerinde embriyo kültürü çalışmaları yapılmıştır. îzole embriyolardan uygun besin ortamlarında in vitro koşullarda tam bitkicikler elde edilmiştir. Cicer arietinum tohumlarından sağlıklı embriyoların çıkarılabilmesi için tohumların normal oda koşullarında 24 saat süre ile H2O destile içinde bekletilmeleri yeterli olduğu halde, Cicer pinnatifidum da bu süre ve bu koşullar yetersiz kalmıştır. Cicer pinnatifidum tohumlarından sağlıklı embriyoların elde edilebilmesi için tohumların 1 hafta süre ile 22°C lik etüvde H20 destile içinde bekletilmelerinin uygun olduğu saptanmıştır. Cicer arietinum da embriyoların inokülasyonundan 28-30 gün sonra küçük saksılara şaşırtılabilecek duruma gelmiş yeşil bitkicikler elde edilebildiği halde Cicer pinnatifidum da bu süre 50-55 gündür. Cicer arietinum dan izole edilen embriyolardan in vitro koşullarda yeşil bitkicik meydana gelme frekansı %70-80 olduğu halde, Cicer pinnatifidum da %40-50 olarak saptanmıştır. Bu da in vitro koşullarda izole embriyolardan tam yeşil bitkicik elde edilmesinin genotipe bağlı bir olgu olduğunu ortaya koymaktadır. Besin ortamına eklenen %2“muz ekstrat”Cicer arietinum da sürgün gelişimini etkilememiş fakat kök gelişimini olumsuz etkilemiştir. %4“muz ekstrat”ise sadece farklılaşmadan kalan kallus oluşumunu teşvik etmiştir. Cicer pinnatifidum embriyolarında ise hem %2 hem de %4“muz ekstrat”gelişimi inhibe etmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, embryo cultures of Cicer arietinum L. and Cicer pinnatifıdum Jaub et. Spach species are carried out whole plantlets were obtained from isolated embryos in in vitro conditions in modificated“MS”nutrient. In order to get healthy embryos from seed of C. arietinum enough to put them in distiled water for 24 hours in normal conditions but not enough for C. pinnatifıdum. If it is wanted to get healthy embryos from C. pinnatifıdum it is found that, seeds should put 22°C oven with distiled water for a week. After 28-30 days from inoculation of C. arietinum embryos, young green plants are grown as much as planted into small flower pots, but this time is 50-55 days for C. pinnatifıdum. Although the frequency of getting green young plants in vitro conditions from isolated C. arietinum embryos is 70-80%, it is established that this frequency value is 40-50% in C. pinnatifıdum. This means that it depends on genetic structure to get green young plants in vitro conditions from isolated embryos. Addition 2% of banana extract to media in C. arietinum not to make change in shoot development, but it has got negative affect in root development, 4% of banana extracts is to encourage formation of callus which only happens after differentiation. Addition of banana extract both 2% and 4% in C. pinnatifidum embryos is inhibited its development.