Yabani cicer spp. ve cicer arietinum'un DNK markır sistemleri ile karşılaştırmalı analizleri
Comparison analysis of wild cicer spp and cicer arietinum with DNA marker systems
  1. Tez No: 477850
  2. Yazar: YAĞMUR KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN, DR. FEYZA NUR KAFADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kültürü yapılan nohut (Cicer arietinum L.) dünyada ve ülkemizde önemli bir yere sahip baklagillerden birisidir. C. arietinum'un atası olan yabani Cicer türleri Türkiye'de doğal yayılım alanına sahiptir. Çalışma kapsamında yabani ve kültür Cicer spp ekotiplerinin DNA markır sistemleri ile benzerlik ve farklılıkların belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla DNA bazlı markır sistemleri kullanılarak Cicer spp. ve C. arietinum arasındaki akrabalık ilişkileri araştırılmıştır. Gaziantep, Adıyaman, Mardin, Diyarbakır ve Van illerinden toplanan Cicer türleri için DNA bazlı RAPD ve ISSR markırları kullanılmıştır. 15 adet RAPD ve 11 adet ISSR markırları türler arasında polimorfizm ve genetik düzeyde bir ayrım sağlayarak filogenetik ayrım oluşturmuştur. ISSR markırlarının RAPD markırları gibi polimorfik bantlar oluşturduğu ve özellikle C. pinnatifidum türü için net bir ayrım yaptığı tespit edilmiştir. C. arietinum türü, C. reticulatum türüne genetik düzeyde benzerlik göstermiştir. C. anatolicum türü, C. echinospermum ve C. bijigum türlerine yakın bir grup oluşturmuştur. C. pinnatifidum türü ayrı bir küme oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Cultivated chickpea (Cicer arietinum L.) is one of the most important legume in the world and in our country. Wild Cicer species that exhibit natural distribution in Turkey have been considered as the ancestors of C. arietinum. Within the scope of the study, it was aimed to determine the similarities and differences of wild and cultivated Cicer spp. genotypes with DNA marker systems. Fifteen RAPD and eleven ISSR markers were used to define polymorphism among Cicer species collected from Gaziantep, Adıyaman, Mardin, Diyarbakır and Van provinces of Turkey. The RAPD and ISSR markers created phylogenetic differentiation by providing distinction among species. ISSR markers have been found to produce polymorphic bands such as the RAPD markers and have made a clear distinction especially for the C. pinnatifidum species. The C. arietinum genotypes exhibited similarity to the C. reticulatum at the genetic level. C. anatolicum species was placed to nearly the same group with C. echinospermum and C. bijigum species. Cicer pinnatifidum formed a distinct cluster.