Gömülü sistemler için mikro kernel işletim sistemi tasarımı
Design of micro kernel operating system for embedded devices
- Tez No: 282791
- Danışmanlar: PROF. DR. A. HALİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İşletim Sistemleri konusu, bilgisayar bilimleri içinde önemli ve kapsamlı konulardan birisidir. Sürekli gelişen donanım ve artan ihtiyaçlarla mevcut işletim sistemleri yetersiz ya da kullanışsız kalmaktadır.Bu çalışmada işletim sistemi tasarım tekniklerinden Mikro çekirdek yapıları ele alınmıştır. Öncelikle tasarım prensipleri incelenen Mikro çekirdek kavramı, mevcut tasarımların incelenmesiyle oluşturulan tasarım fikirlerinden yola çıkılarak AliOS projesi geliştirilmiştir.Donanım teknolojisinin altın çağını yaşadığımız şu günlerde daha istikrarlı ve esnek sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Mikro çekirdek mimarili işletim sistemi tasarımı gelecekte öne çıkacak teknik olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Operatings systems concept is one of the most important and wide area in computer science. With rapidly growing hardware technology and increasing in user demands, current systems can be considered inadequate.In this study, one of the operating system desisng methods, Micro kernel structures are addressed. Starting with design princibles, some of the implemented systems are exemined. With these design ideas aliOS system is implemented.As we are in the peak time of hardware technology more robust and stable operating systems are needed. Micro kernel operating system design seems the most promissing technique for the future of operating system design.