User directed view synthesis on OMAP processors
OMAP işlemcileri üzerinde kullanıcı kontrollü görüntü sentezleme
  1. Tez No: 268955
  2. Yazar: MÜRSEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezde, koordinat düzleminde yerleri belirlenmiş 2 ayrı kameradan alınangörüntü dizisi ve derinlik haritaları kullanılarak, kullanıcının seçtiği izlemenoktasına göre, taşınır cihazlar için görüntü üretimi incelenmiştir.Kullanıcının izleme noktası seçimi sağ ve sol kameraların aralarında kalanbölgeyle sınırlıdır. Görüntü üretim sistemleri için oklüzyon bölgeleriyle başaçıkma metotları, görüntü karelerinin iyileştirilmesi için önerilen tekniklerlebirlikte araştırılmıştır ve tartışılmıştır. Çok renkli görüntüler için Medianfiltreleme araştırılmıştır ve görüntü üretim algoritmasından sonra görüntününiyileştirilmesi için algoritma sonrası işleme yöntemleri tartışılmıştır. Butezde, OMAP3530 mikro işlemcisi önerilen görüntü üretim algoritmasıylabirlikte oklüzyon bölgeleriyle başa çıkma ve görüntü karelerininiyileştirilmesi işlemlerini yapan ana işlemci olarak kullanılmıştır. Önerilenalgoritmalar OMAP3530 işlemcisinin DSP koru ve ARM korları üzerindeayrı ayrı uygulanmıştır ve bu korların performansları deneyler sonucundadeğerlendirilmiştir. Uygulama için gömülü Linux (Kernel-2.6.22) işletimsistemi olarak koşturulmuştur. Linux gömülü işletim sistemi için aygıt vesürücü kullanımı araştırılmıştır ve çalışılmıştır. Önerilen sistemingerçeklenmesi adına 3 kart kullanılmıştır. İşlemci kullanımı, yüksekçözünürlüklü LCD kullanımı, sistem gözlenmesi, kullanıcı ara yüzü veiletişim amaçlarına yönelik Mistral Solutions şirketinden OMAP35x EVMdevre kartı kullanılmıştır. Kullanıcının izleme noktası belirlemesi adına ikikız kart tasarımı yapılmıştır. Birinci kız kart EVM devre kartıyla iletişimişlemlerini gerçekleştirir ve tek eksene duyarlı GYRO (ADIS16060) sensorluikinci kız kartından gelen girdiye göre izleme noktası hesabını yapar.Sistemde Spartan®-3A DSP FPGA ailesinden görüntü izleme noktasıbelirlenmesi için yararlanılmıştır. Bu FPGA ailesinin kapı dizileri içindegömülü bulunan DSP blokları kullanılmıştır ve performansları üzerineçalışılmıştır. Asenkron bellek ara yüzü, i2c veri hattı, SPI ara yüzü üzerineçalışılmıştır ve FPGA üzerine uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, real time image rendering for handheld devices is studiedaccording to user?s view point choice and using image frames withcorresponding depth maps obtained from 2 different cameras, of whichpositions on coordinate system is known. User?s view point choice isrestricted to the area between right, and left cameras. Occlusion handlingmethods for image rendering systems is explored and discussed togetherwith frame enhancement techniques. Median filtering is studied formulticolor image frames and post processing methods are discussed forimage enhancement at the end of rendering algorithm. In this thesis,OMAP3530 microprocessor is used as the main processor which processessuggested rendering algorithm with occlusion handling and frameenhancement. Proposed algorithms are implemented on DSP core and ARMcores of OMAP3530 separately and their performances are evaluatedthrough experiments. Embedded Linux (Kernel-2.6.22) is run as theoperating system for applications. Driver usage together with devices forLinux embedded operating system is explored and studied. 3 boards are usedfor the realization of proposed system. OMAP35x EVM board from MistralSolutions Company is used for processor utilization, high resolution LCDutilization, system monitoring, user interface and communication purposes.Two daughter cards are designed for user view point determination. Firstdaughter card handles communication process with EVM board andcalculates view point according to input from second daughter card withsingle axis response GYRO sensor (ADIS16060). Spartan®-3A DSP FPGAfamily is utilized in this system for view point determination. DSP slices thatare hardly present inside gate arrays of this FPGA family are utilized andtheir performance is studied. Asynchronous memory interface, i2c businterface, SPI interface are studied and implemented on FPGA.