Yeni schiff baz ve metal komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Clarification new schiff bases and metal complexes synthesis and structure
  1. Tez No: 411633
  2. Yazar: NURAY BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, sübstitüe aminler ve 4-dimetilaminobenzaldehit'in kondenzasyon tepkimesi ile iki yeni Schiff bazı (Z)-N1-(4-(dimetilamino)benziliden)-N4-fenilbenzen-1,4-diamin, N-(4-(dimetilamino)benziliden)-4-metiltiyazol-2-amin sentezlendi. Sübstitüe amin olarak; 4-aminodifenilamin ve 2-amino-4-metiltiyazol kullanıldı. Schiff bazlarının yapıları FTIR, H1 NMR, UV-Vis Spektrumları, MS, erime noktası tayini ve iletkenlik ölçümleri ile aydınlatıldı. İki yeni schiff bazının Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) asetat tuzları ile 6 metal kompleksi sentezlendi. Sentezlenen yeni bileşiklerin yapıları FTIR, Magnetik süsseptibilite, UV-Vis Spektrumları, mol oranı yöntemi, erime noktası tayini ve iletkenlik ölçümleri ile aydınlatıldı. Bu schiff bazlarının ve komplekslerinin termogravimetrik diferansiyel termal analiz (TG/DTA) yöntemleri ile termal davranışları incelendi. Elde edilen verilerle üzerinde çalışılan Schiff bazlarının parçalanma sıcaklıkları rapor edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, two new Schiff base;.(Z)-N1-(4-(dimethylamino)benziylidene)-N4-phenylbenzene-1,4-diamine,N-(4-(dimethylamino)benziylidene)-4-metilthiazol-2-amine have been synthesized by the condensation reaction two substitued amin namely, 4-aminodiphenylamine and 2-amino-4-methylthiazol with 4-dimethylaminobenzaldehyde. Schiff bases obtained have been characterizared by using FTIR, H1 NMR, UV-Vis Spectral data, MS, melting point determination and conductivity measurements. Six metal complexes have been synthesized with Ni(II), Cu(II) and Zn(II) acatat salts by two new Schiff base. The synthesized novel compaunds structures have been optained by using FTIR, magnetik susceptibility, UV-Vis Spectral data, mol ratıo method, MS, melting point determination and conductivity measurements. All these Schiff bases and complexes thermal behaviours were investigated with thermogravimetry differantial thermal analysis (TG/DTA) methods. From observed data, Schiff bases decomposition temperatures were reported.