Bazı N1,N4-diarilidenhidrazin karboksimidotioik asid alkil esterlerinin Ni(II), Fe(III) ile verdiği template ürünlerin sentezi ve incelenmesi
The Synthesis and investigation of the template products obtained from some N1,N4-diarilydenehydrazine carboximidothioic acide alkyl esters with Ni(II), Fe(III)
  1. Tez No: 130859
  2. Yazar: TÜLAY BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÜLKÜSEVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET BAZI N\N4-DİARİLİDENHIDRAZIN KARBOKSIMIDOTIOIK ASID ALKİL ESTERLERİNİN Ni(II), Fe(m) İLE VERDİĞİ TEMPLATE ÜRÜNLERİN SENTEZİ VE İNCELENMESİ * S-metil tiyosemikarbazid bileşiği R-sübstituesalisilaldehit ( R. H, 5-Br, 5-NOa, 3-OCH3, 4-OCH3, 3-OH, 4-OH, 5-OH ) ve 2-hidroksi-l-naftaldehit bileşikleri ile kondanse edilmek suretiyle 9 adet tiyosemikarbazon ligandı türetildi. Bu bileşiklerin çoğunun tedavi edici birçok özelliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu S-metil isotiyosemikarbazon ligandları Ni(II) ve Fe(III) tuzları varlığında, quadridentat (ONNO) ligandlar vermek için uç amino azot atomundan başka bir aromatik 2-hidroksi aldehid aracılığıyla kondanse edildi. Template kondensasyonu ile S-metil-N^lSf-di- sübstitüsalisiliden tiyosemikarbazid ligandımn yeni Ni(II) ve Fe(III) kompleksleri izole edildi. Ligandlar ve 28 adet yeni yüksek spin Fe(III) ve diamagnetik Ni(II) kompleksleri elementel analiz, İR, 'H-NMR spektrometre, UV-vis. spektrofotometre, molar iletkenlik ve magnetik geçirgenlik ölçümleri ile karakterize edildi. * Bu Doktora Tez çalışması, İstanbul Üniversitesi Araştırma Projeleri Yürütücü Sekreterliği tarafından T- 1022/19022001 saydı proje ile desteklenmiştir XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE SYNTHESIS AND INVESTIGATION OF THE TEMPLATE PRODUCTS OBTAINED FROM SOME N1,N4-DIARELYDENEHYDRAZINE CARBOXTMIDOTHIOIC ACIDE ALKYL ESTERS WITH Ni(H), Fe(HI) * The nine thiosemicarbazone ligands were derived by simply condensing R- substitue salicylaldehyde (R: H, 5-Br, 5-N02, 3-OCH3, 4-OCH3, 3-OH, 4-OH, 5-OH ) and 2-hydroxy-l-naphthaldehyde with S-methyi thiosemicarbazide. It was known that many of these compounds possess a wide spectrum of medicinal properties. These S- methylisothiosemicarbazone ligands were condensed at the terminal amino nitrogen atom through another aromatic 2-hydroxy aldehyde to obtain quadridentate (ONNO) ligands in the presence of Ni(II) and Fe(IH) salts. The new Ni (Bf) and Fe(III) complexes of S-methyl-NI,N4-di-substitusalisiliden thiosemicarbazide ligands were isolated by template condensation. The thiosemicarbazone compounds and the new twentyeight complexes, high-spin Fe(ITI) and diamagnetic Ni(TI) complexes, were characterized by elemental analysis, JK, 'H-NMR spectrometry, UV-vis. spectrophotometry, magnetic susceptibility and molar conductivity. * This Doctorate Thesis was kindly supported by the Istanbul University Support Secretarian of Researche Projects with the project number T-1022/19022001. XII