Porfirin Langmuir-Blodgett (LB) ince filmlerin gaz etkileşme ve yüzey özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation on the relationship between the gas sensing and the surface properties of porphyrine Langmuir Blodgett (LB) thin films
  1. Tez No: 282910
  2. Yazar: DERYA ÇAYCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kimyasal formulü C36H46N4 olan porfirin maddesi ve türevleri Langmuir-Blodgett (LB) ince film üretim tekniği yardımıyla cam yüzey üzerine kaplanarak ince film üretimi gerçekleştirilmiştir. Cam yüzey üzerine kaplanan bu ince filmlerin üretim kalitesi UV Görünür Bölge Spektorofotometresi ve Atomik Kuvvet Mikroskobu ile karakterize edilmiştir. Kuartz kristal üzerine kaplanan ince filmlerin kuartz kristal mikrobalans sistemi kullanılarak benzen, toluen, metanol ve kloroform gazlarına maruz bırakılmaları esnasında kuartz kristalin rezonans frekansındaki değişimler izlenerek gaz algılayıcı özellikleri belirlenmiştir. İnce filmlerin yüzey özellikleri ile gaz etkileşme özellikleri arasında yüzey alanının artışıyla artan gaz etkileşmesi dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Thin films of the chemical porphyrine and its derivatives with the chemical formula of C36H46N4 has been fabricated onto the glass substrates using the Langmuir Blodgett thin film fabrication technique. The quality of this thin films has been characterised using the UV-spectroscopy and Atomic Force Microscopy. Gas sensing properties of the thin films has been investigated by monitoring the changes on the resonance frequency due to the exposure to benzene, toluene, methanol and chloroform gases of the thin films which have been fabricated onto quartz crystals using Quartz Crystal Microbalance system. The relationship between the surface properties and the gas sensing properties has attracted attention as the incresing surface area lead to increasing gas response.