Balıkesir'de partikül madde kirliliğinin kardiyorespiratuar mortalite üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of particulate matter pollution effects on cardiorespiratory mortality in Balikesir
  1. Tez No: 282911
  2. Yazar: EMİNE BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN HAKAN TECER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Havaya karışan kirleticilerin doğrudan ya da dolaylı olarak vücutta birikimi sonucunda olumsuz sağlık etkilerine neden olduğu bilinen bir geçektir. Epidemiyolojik çalışmalar, hava kirliliği ile kardiyorespiratuar mortalite arasında açık bir ilişki olduğunu ortaya koymakta ve araştırmacıların ilgisini bu yöne çekmektedir.Bu çalışmada atmosferik partikül maddenin mortalite üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmada Balıkesir Devlet Hastanesinden mortalite vakalarına ilişkin veriler toplanmıştır. Günlük olarak toplanan hava kirliliği ve meteorolojik veriler maruziyet hesaplamalarında kullanılmıştır.Çalışma periyodu boyunca (Haziran 2007- Mart 2010) partikül madde ortalaması 84 ?g/m3, standart sapması 66 ?g/m3 bulunmuştur. Partikül madde konsantrasyonundaki her 10 ?g/m3' lük artış için kronik alt solunum yolu hastalıklarından ölümleri %17 arttırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It `s a well-known fact that the pollutants which are mixed with the air affect the human health negatively in a direct or indirect way. Epidemiological studies show that there is a explicitly a clear the relationship between air pollution and respiratory deaths and this attracts researchers? attention to this matter.In this study the effects of the atmospheric particulate matter?s on deaths have been examined. The data of Balikesir Public Hospital on mortality have been gathered. The daily data of air pollution that have been gathered has been used in exposure calculations.During the study period (June, 2007 ? March, 2010), the average of particulate matter has been 84 ?g/m3, standart deviation 66 ?g/m3 found. For the each increase of 10 ?g/m3 in the particulate matter concentration, as Chronic lower respiratory diseases cause the deaths to increase by % 17.