Kentiçi ulaşım planlamasında (Balıkesir ) örneği üzerinde bir araştırma
A survey about inner-city transportation planning over the example of Balikesir
- Tez No: 282921
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Genel anlamda insan ve metaların bir yerden başka bir yere aktarılmasına ulaşım, bunu sağlayan araçlara da ulaşım sistemi denmektedir. Ancak, insan ve meta olarak tanımlamanın yapılmasına karşın, kent planlarında ve ulaşım planlamalarında, sanki asıl taşınması gerekenin araçlar olduğu izlenimi uyanmaktadır. Bunun için bu araştırma da, gelecekte oluşacak yoğun araç ve insan trafiğinin daha düzenli bir hale getirilerek; kent merkezinde taşıt trafiğinin azaltılması amaçlanmıştır.Bu araştırma da , Balıkesir'in ulaşım ve trafik sorunlarına yönelik tesbit ve değerlendirmeler yapılmış ve geleceğe yönelik İmar Planı çalışmaları için çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışma da bu kapsam içerisinde, Balıkesir'in kısa (2015) - orta (2020) ve uzun vadede (2030) kentiçi trafiğinde karşılaşabileceği trafik sorunlarına değinilmiş; İmar Planı çalışmaları için çözüm önerileri getirilmiş; ayrıca günümüzde karşılaşılan kentiçi trafik sorunları da değerlendirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Kentiçi Ulaşım Planlaması, İmar Planı, Balıkesir.
Özet (Çeviri)
In general, transferring goods and people from one place to another called transportation and means of this called transportation system. Regardless of the fact that the definition of goods and people it seems to vehicles mus t be transported in urban planning and transportation planning. Therefore, with this research be aimed that reduce the motor vehicle traffic in the city center by being more organized the intense vehicle and human traffic which will occur in the future.This study consists of anchoring and assessment intended for main problems of Balikesir?s Transportation and Traffic and offers solution ideas for future development plan works. Thesurvey mentioned about Balikesir?s possible inner-city traffic problems in short (2015) ? medium (2020) and long (2030) term, submit some advises for development plan works. In addition it evaluated present inner-city traffic problems.KEY WORDS: Inner-City Transportation Planning, Development Plan, Balikesir