Türkiye'de kentsel ulaşım planlaması çalışmalarında benimsenen yaklaşımlar; sorunlar ve çözüm önerileri
The approaches in urban transportation planning studies in Turkey; problems and solutions
  1. Tez No: 201110
  2. Yazar: MUSA ÖZALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kapsamlı kentsel ulasım planları dünyada 1950'li yıllardan bu yana hazırlanmaktadır. Ülkemizde de bazı kentlerimiz için kentiçi trafik ve ulasım sistemlerinin planlanması amacıyla gerek parçacıl gerekse bütüncül olarak planlı dönem baslangıcı olan 1960'lı yıllardan günümüze kadar çok sayıda etüt ve plan faaliyeti gerçeklestirilmistir. Bu tez çalısmasında ülkemizin çesitli kentlerinde yapılmıs kentiçi ulasım planlama çalısmaları kapsamlı olarak kronolojik bir sıralama içinde incelenmekte ve degerlendirilmektedir. Tezin sonunda ulasılması beklenen hedef ise; ülkemizde kentsel ulasım planlamasında yasanan belirsizligin ve düzensizligin giderilmesi ve planlamanın sistematik bir yapıya kavusturulması için makro düzeyde düzenleme önerilerinin tanımlanmasıdır. Bu amaç ve hedefe yönelik olarak; Türkiye'de kentsel ulasım planlamasının geçmisi ve geçirdigi asamalar, planlama süreçleri, kapsamları, çalısmalarda benimsenen politikalar, yaklasımlar ve öneriler ile birlikte incelenmis, çalısmalar belirlenen bazı kriterler çerçevesinde sınıflandırmalara tabi tutulmus, elde edilen sonuçlar rakamsal degerlerle istatistiksel olarak ifade edilmis ve degerlendirilmistir. Bu sayede, ülkemizdeki kentsel ulasım planlama çalısmaları ve ulasım planlama pratiginin günümüze kadar izledigi seyir hakkında genel bir fikir ortaya konmustur. Sonuçta; kentlerimiz için hazırlanan tüm ulasım etüt ve planlarının bütün yönleri ile irdelendigi bilimsel v bir çalısmanın literatürdeki esikligi de giderilmistir. Tez, bu yönü ile kentsel ulasım planlaması çalısmaları açısından envanter niteliginde bir çalısma olup, gerek kentsel ulasım planlaması gerekse ulasım egitimi konularında faydalı olacagı ve kentsel ulasım planlamasının önemine bir kez daha dikkat çekmesi açısından ulasım sektörünün paydaslarına katkı saglayacagı düsünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the 1950?s, comprehensive urban transportation master plans are being prepared in the world. Either partial or comprehensive, many transport studies and plans have been conducted in our cities in order to plan urban traffic and transport systems since the 1960?s, which is the beginning of the planned period in Turkey. In this thesis study, the urban transport studies and plans of our cities are examined and evaluated in the chronological order in a comprehensive manner. The objective to be reached in the thesis is a definition of the regulation proposals in macro level in order to overcome indefiniteness and disorder, and formulation of a systematic structure in the urban transportation planning in Turkey. Within this framework, the background and progress of urban transportation planning in Turkey, together with planning processes, scopes, policies, approaches and proposals adopted in the studies are examined; the studies are classified and evaluated under the basis of some criteria and the achieved results are defined statistically by means of some numbers. Thus, a general overview on the development of urban transportation planning practice and the studies prepared up to now in Turkey is given. Consequently, this comprehensive scientific study, which covers all of the transportation studies and plans of Turkish cities, fills a gap in literature. The thesis has an inventory characteristic in terms of urban transportation planning studies in Turkey and vii it is believed that the thesis will be a useful source in transport education and planning and by the particular attention it points out to the importance of urban transportation planning, it will contribute the transportation sector shareholders a lot.