Akran öğretimi yönteminin öğretmen adaylarının elektrostatik konusundaki kavramsal anlamalarına ve tutumlarına etkisi
The effect of peer instruction method on prospective teachers' conceptual understanding and their attitude toward electrostatics
- Tez No: 282935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞET DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 543
Özet
Son otuz yıldan beri Fizik Eğitimi üzerine yapılan araştırmalar, geleneksel öğretim yöntemlerinin pek çoğunun, fizik derslerinde öğretilmesi gereken fizik kavramlarının öğretiminde yetersiz kaldığını göstermektedir. Bu nedenle ilköğretim düzeyindeki fen derslerinden üniversite düzeyindeki fizik derslerine kadar olan geniş alanda yapılan araştırmaların ışığı altında geliştirilen yeni öğretim yöntemleri geleneksel öğretimin yerini almaya başlamıştır. Akran Öğretimi Yöntemi de Aktif Öğrenme Modeli'ne dayalı bu yeni yöntemlerden biridir.Bu çalışmada, Akran Öğretimi Yöntemi'nin öğretmen adaylarının elektrostatik konusundaki kavramsal anlama düzeylerine etkisi ve bu yönteme yönelik tutumları araştırılmıştır. Ayrıca tüm öğretmen adaylarının fizik dersine yönelik tutumları belirlenmiştir. Çalışmaya 2007?2008 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümlerinde öğrenim gören 157 birinci ve ikinci öğretim öğretmen adayı katılmıştır. Araştırmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma dizaynı kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının değerlendirilme şekilleri açısından ise çalışma hem nicel hem de nitel değerlendirmeler içermektedir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Elektrostatik Kavram Testi, Fizik Tutum Anketi, Akran Öğretimi Tutum Anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies performed in the last thirty years about the physics education exhibit the inefficiency of the most traditional teaching methods for teaching physics concepts necessary to teach in physics lessons. Because of this reason, the new teaching methods developed according to the extensive researches performed in the range of primary school level science lessons to the university level physics lessons are substituting with the traditional education. Peer Instruction Method is also one of these new methods based on Active Learning Model.In this study, the effect of Peer Instruction Method to the conceptual understanding of the prospective teachers about electrostatics and their attitude to this method was investigated. Besides, the attitudes of all prospective teachers to physics lessons were determined. In the spring season of the academic year of 2007?2008, 157 primary and secondary education prospective teachers studying in Balıkesir University Necatibey College of Education Primary School Science Teaching, Primary School Mathematics Teaching and Computer Teaching Technologies Teaching Departments participated in this study. Quasi-experimental research design with pre-test /post-test control group was used in the study. In terms of the evaluation of data collecting tools, the study contains both quantitative and qualitative evaluations. In the study, Electrostatic Concept Test, Physics Attitude Survey and Peer Instruction Attitude Survey were used as data collecting tools.