Konuklar tarım işletmesinde yetiştirilen esmer sığırların süt ve döl verim özellikleri
Milk and reproductive traits of browns swiss raised in Konuklar farm
  1. Tez No: 282936
  2. Yazar: TUNCAY AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma, Konuklar Tarım İşletmesinde yetiştirilen Esmer sığırların süt ve döl verim özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini, 2000-2009 yıllarını kapsayan süt ve döl verim kayıtları oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine milk and reproductive traits of Browns Swiss raised in Konuklar Farm. Milk and reproductive trait records taken during 2000-2009 comprised the data of the study. Records of 455 cows within this period were evaluated.Least square means of milk yield were determined to be 5168±30.95 kg for 305 d milk yield, 5414.19±37.50 kg for lactation yield, 301.88±1.35 d for lactation length and 77.52±0.78 d for dry periof.