Çığlı çayı (Zapbaşı suyu)'nda (Başkale-Van) yaşayan bıyıklı balık (Barbus plebejus Bonaparte, 1832)'ın populasyon yapısı üzerinde bir araştırma
A study on population structure of barbel (Barbus plebejus Bonaparte, 1832) living in Çiğli stream, Başkale, Van, Turkey
  1. Tez No: 282946
  2. Yazar: ÖZGÜR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Çığlı Çayı'nda yaşayan bıyıklı balık (Barbus plebejus Bonaparte, 1832)'ın populasyon yapısı, büyüme ve üreme özelliklerini belirlemek amacıyla 198 adet birey üzerinde Mart 2007-Temmuz 2008 tarihleri arasında yürütülmüştür. Avcılık serpme ağ ve elektroşok cihazı ile yapılmıştır. Örneklenen fertlerin çatal boyları, vücut ve gonad ağırlıkları, cinsiyetleri belirlenmiş, pul örneklerinden yaş tayinleri yapılmıştır. Örneklenen bireylerin yaşa bağlı olarak boy ve ağırlıkça büyümeleri, yaş-boy ilişkisi, yaş-ağırlık ilişkisi, boy-ağırlık ilişkisi, kondisyon faktörü, gonadosomatik indeks değeri, cinsiyet oranı hesaplanmış ve üreme özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır.İncelenen bireylerde yaş I-VI, çatal boylar 4.3-16.6 cm, toplam vücut ağırlıkları 1.2-65.8 g arasında bulunmuştur. Boy-ağırlık ilişkisi denklemi W=0.0146 x L2.934 olarak tespit edilmiştir. Populasyon genelinde Ø? değeri 1.95 ve L? 26.42 cm W? 216.92 g olarak belirlenmiştir. Brody büyüme katsayısı 0.13 olarak hesaplanmıştır. Kondisyon faktörü 1.265±0.010 olarak tespit edilmiştir. İlk cinsel olgunluk yaşı erkeklerde I, dişilerde II, cinsel olgunluk boyu erkeklerde 6.0-6.9 cm, dişilerde 10.0-10.9 cm'lik gruplar olarak belirlenmiştir. Bireysel fekundite 568-4171 adet/dişi arasında, relatif fekundite ise 64964.55±5855.49 adet/kg dişi olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carry out to determine population structure, growth and reproduction of barbel (Barbus plebejus Bonaparte, 1832) on 198 individuals between Mart 2007 and July 2008. Sampling was done with hand nets and electroshock devices. On the samples, fork lengths, total weights and gonad weights are measured and sex was determined, and age was determined by scale. Depend on age, growth in length and in weight, age-length and age-weight, and length-weight relationships, condition factor, gonad somatic index and sex ratio were calculated and reproduction properties were determined.In this study, ages of samples were found between I and VI, and fork lengths between 4.3 and 16.6 cm and total body weights between 1.2 and 65.8 g length-weight relationship equation was calculated as W=0.0146 x L2.934. Munro?s phi prime index was estimated as 1.95 and L? as 26.42 cm W? as 216.92 g. Brody growth coefficient was calculated as 0.13 and condition factor as 1.265±0.01. Sexually maturation was determined first age, 6.0-6.9 cm-groups in males, and second age and 10.0-10.9 cm-groups in females. Individual fecundity was defined between 568 and 4171 number/female and relative fecundity was calculated as 64964.55±5855.49 number/ per kg female.