Çilek meyvesinden doğal aroma bileşenlerinin katı faz ekstraksiyon sistemleriyle elde edilmesi ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of natural aroma compounds from strawberry by using solid phase extraction systems
- Tez No: 282961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; doğal çilek aroması üretiminde ve çilek antosiyaninlerinin izolasyonunda kullanılmak üzere Katı Faz Ekstraksiyon uygulamalarının örnek hazırlama aşamasına yönelik ters faz polimerik sorbentlerin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve gıda analizlerinde kullanılmasıdır. Küresel formda ve yüksek çapraz bağlanma oranına sahip adsorbanlar akrilonitril ve divinilbenzen kullanılarak serbest radikal polimerizasyonu ile polimerleştirilmiştir. Polimerik adsorban sentezinde, diluent olarak toluen ve ksilen kullanılmış; ayrıca farklı porojen/çapraz bağlayıcı ve farklı monomer/çapraz bağlayıcı oranlarında sentezler yapılmıştır.Sentezlenen adsorbanların karakterizasyonunda; FTIR analizleri, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntüleri, şişme oranları, ortalama çap ve boy dağılımları, yüzey özellikleri, polimerleşme verimleri ve kesikli sistemlerde adsorpsiyon kapasitesi paramatreleri incelenmiştir.En iyi performans gösteren SÖ-4 kodlu adsorban malzeme dolgulu kolon sistemlerinde çilek suyundan doğal aroma bileşenlerinin ve çilek antosiyaninlerinin izolasyonunda kullanılmıştır. Çalışmaya kolon rejenerasyonu ve tekrar kullanılabilirlik çalışmalarıyla devam edilmiştir.Daha sonra dolgulu kolon sistemlerinden adsorpsiyon yoluyla izole edilen eluatta; çilek aroması kompozisyonu GC-MS kullanılarak belirlenmiştir. Toplam antosiyanin miktarı ise pH-diferansiyel metoduyla hesaplanmış ve sonuçlar Pg-3-glu cinsinden verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to synthesize and characterize the various polymeric adsorbents which are used in production of natural strawberry flavour and recovery of strawberry anthocyanins by Solid Phase Extraction technique. The adsorbents were polymerized with free radical polymerization technique with using acrylonitrile and divinylbenzene which were spherical and had a high rate of cross-linked. In the synthesis of polymeric adsorbents, toluene and xylene were used as diluent, also different porojen/cross-linker and different monomer/cross-linker ratio were studied in the synthesis.Characterizations of the polymeric adsorbents were designed by size distribution, polymerization yield, Scanning Electron Microscope (SEM) images and swellability ratio in water and ethanol. In order to determination of best production condition of polymeric adsorbents were tested in model batch system. Otherwise the chemical structure of the polymeric adsorbents were determined using the FTIR.The best performing adsorbent material coded SÖ-4 used in pack bed adsorption column systems for isolation the natural flavor components and anthocyanins from strawberry. Furthermore regeneration and reusability properties of the column were tested in the same group of the experiments. Then, strawberry flavor composition was determined using GC-MS in eluate, which isolated by adsorption in pack bed column. The amount of total anthocyanins were determined by pH-differential method and the results were given in Pg-3-glu.