Hani (Diyarbakır) yöresinde yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi grown in Hani (Diyarbakir) province
- Tez No: 282960
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır ili Hani ilçesi sınırları içerisinde doğal olarak yetişen ve 2009-2010 yılları arasında toplanan makrofungus örnekleri üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında toplanan mantar örneklerinin yetişme ortamlarında renkli resimleri çekilmiş, mantarların morfolojik ve ekolojik özellikleri ile yöre halkının makrofunguslar hakkındaki bilgiler kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Leotiomycetes, Pezizomycetes ve Agaricomycetes sınıflarına ait 7 ordo ve 27 familya içerisinde dağılım gösteren toplam 104 makrofungus taksonu olduğu tespit edilmiştir. Bunların 40' ı yenen, 42'si yenmeyen, 17`si zehirli ve 5 tanesinin ise yenilebilirlik durumu bilinmemektedir.Ayrıca 7 makrofungus taksonu ilk defa bu çalışma ile saptanarak ülkemiz makrofungus çeşitliliğine ilave edilmiştir. Bunlar; Ciboria amentacea (Balb.) Fuckel, Conocybe filaris (Fr.) Kühner, Conocybe pulchella (Velen.) Hauskn. & Svr?ek, Cortinarius armeniacus (Schaeffer: Fries) Fries, Cortinarius stemmatus Fr., Entoloma kervernii (De Guern.) M.M. Moser ve Inocybe decipiens Bres'dir.Tespit edilen makrofunguslar Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Mikoloji Araştırma laboratuarında (VANF) saklanmaktadır.Teşhisleri yapılan makrofungus taksonlarının sistematikleri, bazidiokarp, askokarp ve spor fotoğrafları, diğer özellikleri, yayılışları ve yeni kayıt olan taksonların deskripsiyonları da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi grown in Hani (Diyarbakır) district. Macrofungi specimens were collected between the years of 2009 and 2010 during field studies. The colorful photographs of all specimens were taken in natural habitat with digital camera. The ecological and morphological features of specimens and information on macrofungi known by local people were recorded.According to field and laboratory investigations, the total of 104 taxa belonging to 27 families and 7 ordos stated in Leotiomycetes, Pezizomycetes and Agaricomycetes classis were identified. 40 of them are edible, 42 of them are inedible, 17 of them are poisonous and edibility features of 5 taxa are unknown.Moreover, in the present study, the following 6 taxa were identified as new records for Turkish Mycobiota: Ciboria amentacea (Balb.) Fuckel, Conocybe filaris (Fr.) Kühner, Conocybe pulchella (Velen.) Hauskn. & Svr?ek, Cortinarius armeniacus (Schaeffer: Fries) Fries, Cortinarius stemmatus Fr., Entoloma kervernii (De Guern.) M.M. Moser ve Inocybe decipiens Bres.The systematic, basidiocarp, ascocarp, spore photographs, distributions, the descriptions of new records and the other features of identified macrofungi were given.The identified specimens have been stored and maintained in Mycology Laboratory, Biology Department, Faculty of Science, University of Yüzüncü Yıl.