İçme suyu şebekelerinde boru türünün maliyete etkisi ve İldem- Kayseri örneği
Pipe types cosst effect on fresh water mains as a sample Kayseri-Ildem
  1. Tez No: 282964
  2. Yazar: TACETTİN ÇAĞLISOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARDIÇLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İçme suyu sistemleri kentsel mekanın oluşumunda ve şekillenmesinde önemli yer tutar. Günümüzde içme suyu şebekelerinin inşaat masrafları çok büyük değerlere ulaşmaktadır. Böylesine büyük yatırım gerektiren içme suyu şebekelerinin projelendirme kriterlerinin seçimine yeterince önem verilmelidir. Basit hidrolik ve teknik kurallara göre boyutlandırılabilen içme suyu şebekelerinde seçilen proje kriterlerinin uygun olmaması; sistemin bir bölümünün veya tamamının iyi çalışmaması veya ekonomik açıdan tutarsız durumlara neden olabilir.İçme suyu şebekesi ve projelendirilmesi hakkında yapılan detaylı çalışma sonucunda, farklı boru türü seçiminin maliyete etkisi incelenmiştir. Bu amaçla uygulama alanı olarak KAYSERİ ? İLDEM toplu konut bölgesi ele alınmıştır.KAYSERİ ? İLDEM bölgesi 87 hektar alana planlanmış olup yaklaşık 39000 nüfusa sahiptir. İldem toplu konut alanı olarak sosyal donatıları da içerisinde planlanmıştır. Bu alana ait altyapı sistemleri, içme suyu, kanalizasyon vb. kendi içersinde çözümlenmiştir.Bu çalışmada içme suyu dağıtım sistemlerinin projelendirilmesinde gerekli olan yönetmelikler ve standartlar irdelenerek tasarım çalışmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fresh water systems play on important role in the formation and shaping of urban areas. Constructions cost of the fresh water systems are today considerably high. Hence, in the selection of criteria and projecting such fresh water systems, attention must be paid accordingly. Ineptness of the selected project criteria for fresh water systems that can be designed with basic hydraulical and technical rules may result in the inappropriate operation of part or the whole system or may cause economical negation.In this study, the effect of the selection of different pipe type the total expenditure has been investigated after a detailed study on the fresh water networks and their planning. For this purpose, kayseri-ildem housing estate region has been considered as the application area.This region was planned on area of 87 hectare and currently has a population of 39000. Social units have also been considered in the design of this housing estate. Substructure systems, fresh water systems, drain system etc. Pertaining to this region have been solved within themselves.In this study by examinig the regulations and standards necessary in the design of fresh water distribution systems, these regulations and standards have been used in the plannig stage.