İçme suyu şebekelerinde boru içi klor tüketim sabitinin Reynolds sayısına bağlı değişimi
The bulk chlorine decay rates according to different Reynolds number in water distrubution networks
  1. Tez No: 166097
  2. Yazar: ERHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ill İÇMESUYU ŞEBEKELERİNDE BORU İÇİ KLOR TÜKETİM SABİTİNİN REYNOLDS SAYISINA BAĞLI DEĞİŞİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Erhan DEMİR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET İçme suyu, şehir şebekesine verilmeden önce dezenfekte edilir. İçmesuyunun dezenfeksiyonunda dünyanın değişik ülkelerinde çeşitli metodlar kullanılır. Bu metodlar içerisinde, ekonomik olması ve uygulama kolaylığı açısından en çok tercih edilen ve dolayısı ile yaygın olarak kullanılan dezenfeksiyon yöntemi klorlamadır. Dezenfeksiyon amacı ile içme suyuna karıştırılan serbest klorun şebekede bulunan boru içerisindeki tüketimi, borunun yaşına ve cinsine bağlı olarak farklı kalınlıklarda oluşabilen biyolojik tabakanın bulunduğu boru iç çeperinde (wall decay) ve boru içerisindeki suda (bulk decay) olmak üzere temel olarak iki yerde gerçekleşir. Bu çalışmada, dezenfeksiyon amacı ile içmesuyuna karıştırılan serbest klorun boru içerisindeki tüketimi üzerinde durulmuştur. Bu amaçla laminar bölge, geçiş bölgesi ve kısmen de türbülanslı bölgeyi kapsayan farklı debiler için deneyler yapılmıştır. Yapılan bu deneyler ile borudaki serbest klorun içmesuyu şebekelerinde oluşabilecek olası akım hızlarında nasıl tükendiğini belirlemek ve bu hızlar için tüketim katsayıları belirleyebilmek hedeflenmiştir. Bilim Kodu : 624.02.01 Anahtar Kelimeler : klor, klor tüketim sabiti, içmesuyu şebekesi Sayfa Adedi : 96 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Osman N. ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
IV THE BULK CHLORINE DECAY RATES ACCORDING TO DIFFERENT REYNOLDS NUMBER IN WATER DISTRIBUTION NETWORKS (M.Sc. Thesis) Erhan DEMİR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT Drinking-water is traditionally disinfected at the treatment plants and than it is fed into water distribution networks. There are different methods to disinfect the drinking-water. Chlorination (using Chlorine as a disinfectant) is the most commonly used type of method allover the world. There are two types of reactions occurring in the pipe causing the disappearance of chlorine. First is the reaction of the free chlorine with dissolved organic and inorganic matters within the bulk flow. The second occurs on the pipe wall. The objective of the present study is to obtain chlorine decay constants within the bulk flow (bulk decay constants, kb) due to the reaction of free chlorine with dissolved organic and inorganic matters under all flow conditions (turbulent, transitional and laminar flow regimes) that may occur in water supply networks. Science Code : 624.02.01 Key Words : chlorine, bulk decay constant, water supply networks Page Number : 96 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Osman N. ÖZDEMİR