Kamulaştırma bilgi sisteminin oluşturulması: Musabeyli barajı örneği
Creation of the expropriation information system: Example of Musabeyli dam
  1. Tez No: 282980
  2. Yazar: ESAT OĞUZ ERDİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN GEYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizde kamulaştırma faaliyeti yürüten kurum ve kuruluşlarda oldukça fazla evrak ve bilginin depolanması gerekmektedir. Bu depolama sisteminde gelişen aksaklıklar hem kurumların hem de vatandaşların sağlıklı bir şekilde bilgi ediniminin önünde büyük engel teşkil etmektedir. Bu nedenle yönetimsel işlevler hızlı ve doğru karar verme anlamında çok daha karmaşık bir hal alarak daha da zorlaşmaktadır. Bu anlamda Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojisi kurumlar için etkin bir karar destek aracıdır. CBS, konuma dayalı gözlemlerden elde edilen grafik ve öznitelik verilerini organize eden ve kullanıcılara sunulması işlevlerini bütünlük halinde gerçekleştiren sistemlerdir. Ancak, ülkemizde geleneksel yönetim anlayışı ve bilgi güncelleme sorunlarından dolayı CBS'den yeterince yararlanılamamaktadır.Yapılan bu çalışmada öncelikle uygulamada kullanılan verilerin organizasyonu yapılmış, grafik ve öznitelik verileri temin edilmiştir. Temin edilen bu veriler CBS mantığında ilişkilendirilerek ihtiyaç duyulan analiz ve sorgulamalar yapılmıştır.Sonuç olarak bu çalışmada Kamulaştırma Bilgi Sistemin oluşturulması ile kamulaştırma hizmetlerinin daha hızlı bir şekilde vatandaşlara sunulması, veri depolamada karşılaşılan sorunların çözülmesi, bilgiye hızlı erişim yapılması konularının ortaya koyulması amaçlanmış, pilot bölge olarak da Yozgat Musabeyli Barajı seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pretty much documents and information have to be stored in agencies and institutes carrying out expropriation activities in Turkey. Failures taking place in this storage system create a great difficulty in effective accession of information for both organizations and citizens. Thus, administrative functions get much more complex and difficult in terms of fast and accurate decision making. In this sense, geographical information system (GIS) is an active tool of decision support. GIS is a system which holistically performs the functions of organizing graphic and attribute data obtained from position-based observations and presenting these data to users. In Turkey, however, GIS is not efficiently utilized because of the traditional understanding of administration and problems of information update.In this study, firstly data used in the application were organized and attribute data were obtained. The data acquired as such were correlated in the logic of GIS and necessary analyses and queries were performed.Consequently, this study dealt with the subjects of creation of the Expropriation Information System, presentation of nationalization services to citizens in a faster way, solution of problems encountered in data storage, and fast accession to information. Musabeyli Dam in the city of Yozgat was chosen as the pilot area.