Türkiye'de enerji sektöründe özel kişi ve kurumlar lehine kamulaştırma işlemlerinin incelenmesi ve kamulaştırma sorunlarının analizi
Study of practises of expropriation and analysis of problems of expropriation in favor of private persons and institutions in sectors of energy in Turkey
  1. Tez No: 618911
  2. Yazar: EBRU KILIÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN TANRIVERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dünyada giderek artan nüfus ile orantılı olarak enerji talebi de artmaktadır. Bu nedenle enerji üretimi ile enerji talebi arasındaki dengenin sağlanması giderek önemini artıran bir konu haline gelmiştir. Enerjinin kamusal mal olması, enerji üretiminin kamu yararının sağlanmasına yönelik bir faaliyet olarak görülmesini sağlamakta ve gerek kamu, gerekse özel sektör tasarrufunda bulunan enerji üretim tesislerinin inşası için ihtiyaç duyulan taşınmazların temininde, kamulaştırmanın da dahil olduğu taşınmaz edinme yöntemleri kullanılmaktadır. Enerji yatırımına atfedilen önem nedeni ile kamulaştırma işlemlerinde taraf olan bütün paydaşlar bakımından sürecin doğru ve sorunsuz biçimde yürütülebilmesinin önemi de artmaktadır. Kamulaştırma sürecinde karşılaşılan sorunların analizi amacıyla yapılan bu çalışmada, ilk olarak mülkiyet kavramı ve mülkiyeti kısıtlayan uygulamalardan biri olan kamulaştırma uygulamaları kuramsal olarak ele alınmış, daha sonra elektrik üretimi yapan özel kişi ve kurumlar lehine kamulaştırma işlemleri yasal düzenleme ve yargı kararları kapsamında incelenmiş ve son olarak ilgili mevzuat çerçevesinde yapılan kamulaştırma işlemleri sırasında karşılaşılan zorlukların tespiti için elektrik üretimi ve dağıtımı firmaları ve kamulaştırma işlemlerini yapan kurumların yönetici ve uzmanları ile yapılan anket çalışması yoluyla toplanan verilerin değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; enerji üretim ve dağıtım tesisleri yatırımlarını kısıtlayan temel sorunların başında arazi edinimi ve kamulaştırma işlemlerinin geldiği ve ilgili kamu kurumlarının süreci yönetmede önemli sorunlarla karşılaştıkları ortaya çıkmaktadır. Aynı proje sahası içinde birden çok yatırımcıya enerji ve madencilik üretim lisansı ya da ruhsatının verilebildiği ve havza yönetimi ilkelerine uygun işlemlerin yeterince yapılamadığı dikkati çekmektedir. Buna ilave olarak kamulaştırma iş ve işlemlerinin uzun zaman aldığı, kamulaştırma uygulamalarında idareler ve bilirkişi kurullarınca yapılan değerleme çalışmalarının; değerleme biliminin temel ilke ve yöntemleri ile uluslararası değerleme standartlarına uygun olmadığı saptanmıştır. Gerek kamu ve özel kurumların kamulaştırma birimlerinde çalışanlar, gerekse bilirkişiler ile diğer paydaşların arazi edinimi, kamulaştırma ve değerleme konularında bilgi birikimleri ve uygulama deneyimlerinin yetersizliğinin birçok önemli sorunlara neden olduğu ve yatırımları kısıtladığı görülmektedir. Bu çerçevede kamulaştırma birimlerinde çalışanlar ile bilirkişi olarak görev alacak olanların üniversitelerin gayrimenkul geliştirme ve yönetimi bölümlerinden mezun olmaları ve konu ile sürekli hizmet içi eğitim programlarına katılmalarının sağlanması gerektiği açıktır. Ayrıca kamu kesiminde farklı kurumlarca verilen lisans ve ruhsatların takibinin yapılabileceği ortak bir otomasyon sisteminin kurulması ve enerji ve madencilik sektörlerinde kamulaştırma uygulamalarının tek elden yürütüleceği yeni bir yapılanmanın oluşturulması yoluyla sorunların azaltılmasının mümkün olabileceği vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Energy demand has been increasing in proportion to the growing population in the world. Therefore, balancing energy production and energy demand has become an increasingly important agenda. The fact that energy is a public property, makes energy production to be seen as an activity for the public interest and that properties and real estates needed for the construction of energy production facilities that are in the saving of both the public and private sectors, real estate acquisition methods, including expropriation, are mainly used in the supply of those facilities. Due to the importance attributed to energy investment, the importance of ensuring that the process is carried out correctly and smoothly handled for all stakeholders involved in the expropriation process has also been increasing. In this study, which was conducted to analyze the problems encountered in the expropriation process, the concept of ownership and expropriation practices, which are one of the practices restricting property, were discussed theoretically, and later expropriation proceedings in favor of private persons and institutions have been examined within the scope of legal regulations and judicial decisions, and finally in order to determine the difficulties encountered during the expropriation proceedings carried out within the framework of the relevant legislation, electricity generation and evaluation of the data collected through the surveys were conducted with the companies managers and experts of the electricity distribution companies and the institutions engaged in expropriation procedures. According to the results of the research; the main problems restricting investments in power generation and distribution facilities are land acquisition and expropriation procedures and the relevant public institutions face significant problems in managing the process. It is worth noting that energy and mining production licenses or licenses can be issued to multiple investors within the same project area and transactions in accordance with the principles of basin management cannot be carried out adequately. In addition, the valuation studies carried out by administrations and expert boards in expropriation practices, which take a long time for expropriation processes and operations does not comply with the basic principles and methods of valuation science and international valuation standards. Lack of knowledge and practical experience in the field of land acquisition, expropriation and valuation of both public and private institutions, employees, experts and other stakeholders tends to restrict investments procedures. In this context, it is necessary that those who work in the expropriation departments and those who will serve as experts on those areas should be graduate of real estate development and management of universities and participate in continuous in-service training programs with the subject. It is also important to emphasise on the establishment of a common automation system in which licenses and licenses issued by different institutions in the public sector can be followed up and a new structure in which expropriation practices in the energy and mining sectors will be carried out from one hand it could be possible to reduce problems appeared in the process.