Kayseri'de Erken Cumhuriyet Dönemi eğitim yapıları
Early Repuclican Period education buildings in Kayseri
- Tez No: 282994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ASİLİSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Cumhuriyet devrimleri, Batılı bir anlamda yeni bir siyasal düzenin ve toplumsal yaşamın inşasını hedeflemiştir.. Bu yeni rejimin başlangıcı sayılan Erken Cumhuriyet Dönemi (1923-1950), hedef olarak görülen `çağdaşlaşma' yolundaki çalışmaların hızlandığı bir dönemdir. Çağdaşlaşma (modernleşme) bir Cumhuriyet projesidir ve devletin resmi politikasıdır. Erken Cumhuriyet döneminde modern yaşamın ihtiyaçlarından doğan birçok kamusal mekan inşa edilmiştir. Meclis binası, bakanlıklar, genel müdürlük binaları gibi yönetim yapıları, sanayi yerleşkeleri, fabrika binaları gibi endüstri yapıları ile çağdaş eğitim anlayışıyla öğrenim gören bir nesli yetiştirmeyi amaçlayan Halkevleri, Köy Enstitüleri, ilkokul, ortaokul ve lise gibi eğitim yapıları bu yeni geliştirilen mimari modellerdendir.Bu dönem içerisinde Kayseri merkezi konumundan dolayı, Cumhuriyet'in önemli kentlerinden biri olmuştur. Yeni yatırımların sağladığı kalkınma ve nüfus artışı paralelinde, gereken nitelikli işgücünü yetiştirecek eğitim yapılarının önemi de artmıştır. Halkın eğitimini ve çağdaşlaşmasını hedefleyen Kayseri Halkevi(1932), sanayi yatırımlarında görev yapabilecek teknik eleman ihtiyacını karşılamayı amaçlayan Erkek Sanat Okulu (1942), kadınların sosyal entegrasyonunu hızlandırmak için açılan Kız Meslek Lisesi(1939-1940) kırsal kalkınma projesi kapsamında geliştirilen Yeşilkent Köy Muallim Mektebi (1928-1932) ve Pazarören Köy Enstitüsü (1940-1954) ile yeni milli eğitim programlarının uygulanabileceği mekansal özelliklere sahip İlkokul, Ortaokul ve Lise binaları, bu dönem içerisinde Kayseri'de yapılan eğitim yapılarıdır.Bu çalışmada Erken Cumhuriyet Dönemi içerisinde yapılan eğitim yapılarının yeni mekansal özellikleri araştırılmış ve bu yenilikleri ortaya çıkaran eğitim politikaları ve hükümet kararlarının irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, republican revolutions is aimed to construct a new social and political order in Western life-style. Early Republican Period (1923-1950), which is considered as the onset of this new regime is one of the period that the working on the road of aim `modernization? was improve. Modernisation is a republic project and it is the policy which is conducted by state officially with government programs. Many public place was built in Early Republican Period which born in necessity of modern life. Administration buildings like parliament building, goverment department buildings, general management buildings and industry buildins like industrial sites, fabrics and education buildings like community centre, Village Institute, primary school, secondary school and high school buildings are the new improving models.Because of its place in centre anatolia, Kayseri has become the centre of important investments of the republic. In parallel with recovery and population growth which these investments provide, the importance of education buildings which will raise the necessary qualified workforce has increased. Community centre that aims education and modernization of people (1932), Girls and Boys Vocational Schools that aims to fulfill the needs of technical staff who can serve in industrial investments, (1939-1940, 1942-?..), Muallim Village School which was developed as part of village-based development project (1928-1932) and with the village institue (1940-1954) primary,secondary and high school buildings which has spatial characteristics of national education programs to be implemented are the education buildings which were constructed in this period, in Kayseri.In this research, architectural features of education buildings which was built in Early Republican Period has search and the government decisions and education policies which cause to construct them were evaluated.