Yüksek gerilim hat kabloları üretiminde kullanılan 6101 alüminyum alaşım filmaşinlerin iletkenlik/mukavemet özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of conductivity/strength properties of 6101 Al alloy rods used in high voltage power lines
  1. Tez No: 283003
  2. Yazar: ŞAKİR KARASU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CANDAN, YRD. DOÇ. DR. EYYÜP GERÇEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, yüksek gerilim hat kablolarının üretiminde kullanılan 6101 Alüminyum alaşım filmaşinlerin bileşim, ısıl işlem sıcaklığı ve soğuma hızlarına bağlı elektrik direnci ve mekanik özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bileşim olarak Mg, Si, Cu ve Fe miktarları, ısıl işlem sıcaklıkları olarak 510, 530, 550 ve 570 C olmak üzere 4 farklı çözeltiye alma ardından havada ve suda olmak üzere iki farklı ortamda soğutma hızları kullanılmıştır. Numunelerin tümüne 160 C?de temperleme işlemi uygulanmıştır. Sonuçlar; Isıl işlem sıcaklığı ile Mg ve Si oranının artışı numunelerin elektrik dirençlerinde yükselmenin meydana getirdiğini göstermiştir. Diğer taraftan Mg ve Si oranının aynı olması durumunda ise Cu artışı ile elektrik direncinde artış meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, composition, heat treatment temperature and cooling rate of 6101 aluminium alloy rods (used in high voltage electrical transportation) and their relation on their electrical resistivity and mechanical properties have been studied. Different compositions of Mg, Si, Fe and Cu contents, 510, 530, 550 and 570 C heat treatment temperatures and cooling in air and water selected as experimental variables.Results showed that electrical resistivity of the samples increased slightly with increasing Mg and Si content as well as increasing heat treatment temperature. On the other hand, increasing Cu content also increased the electrical resistance in the case of similar Mg and Si content of the samples. Heat treatment temperature, tensile, yield and hardness of the samples have increased slightly with increasingheat treatment temperature while they are reduced notably with increasing Cu content above 0.018 wt.%. Neither cooling in air nor cooling in water has resulted in a considerable effect on electrical resistivity of the samples investigated.