Doğrudan redüksiyon ile sünger demir üretimi
Production of sponge iron by direct reduction
- Tez No: 283049
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Alternatif ham demir üretim yöntemlerinden biri olan sünger demir, demir cevherlerinin veya demir çelik tesislerinde oluşan katı atık olan tufalin gaz veya katı redükleyici ile ergime olmaksızın metalik demire redüklenmesi sonucu elde edilen ve içeriğindeki iz elementleri azlığı nedeniyle elektrik ark ocaklarına (EAF) ve bazik oksijen fırınlarına (BOF) şarj malzemesi olarak kullanılan poroz yapıda metalik üründür.Bu çalışmada elde edilen sünger demir, döner fırında tufalin kömür ile redükte edilmesi, indüksiyon ocağında tufalin pik demirle aşılanması ve kutu fırında Hematit peletlerinin karbon ile redükte edilmesi ile elde edilmiştir. Hammaddelerin demir içerikleri XRF ve XRD analizleriyle saptanmış, elde edilen sünger demirin metalizasyon derecesi belirlenerek mikroyapı çalışmaları ışık mikroskobu ve tarama elektron mikroskobunda (SEM) incelenmiş, gerekli görülen fazların EDX analizi ile kimyasal bileşiği saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar gaz redüktantın katı redüktanta göre daha iyi bir redükleyici olduğu saptanmış, demir cevherinin katı atık olan tufale göre redüklenebilirliğinin daha iyi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sponge iron, which is an alternative method for producing raw iron is obtained reducing of iron ore or the oxide layer (which is a solid waste of iron producing facilities) using gaseous or solid reducers without melting. Sponge iron can be charged into electrical arc furnaces or to basic oxygen furnace because of the lower level of trace elements.In this study sponge iron is obtained by reducing oxide layer with charcoal in rotary furnace, melting oxide layer with pig iron in induction furnace and reducing hematite pellets with carbon in a box type furnace. Iron content of raw materials are determined by using XRF and XRD analyses. Metalization level of the produced sponge iron is calculated, also microstructural investigations are carried on with light microscope and scanning electrone microscope (SEM), EDX analyses is used to obtain the chemical composition of the phases in the microstructures. The results showed that the gaseous reducer is more effective then the solid reducer and the iron ore can be more easily reduced to sponge iron then the oxide layer.