Kasatura Körfezi ile çevresinin (Kırklareli-Tekirdağ-İstanbul) flora ve vejetasyonu
Flora and vegetation of kasatura gulf and its environment (Kirklareli-Tekirdağ-Istanbul)
  1. Tez No: 283130
  2. Yazar: DİLEK DEMİR ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışma, Kasatura Körfezi ile çevresindeki (Kırklareli-Tekirdağ-İstanbul) kumul, subasar ve orman alanlarının florasını ve bitki toplumlarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Çalışma alanının yakınında bulunan Belgrad Ormanı, Çatalca, Çilingoz, Demirköy, İğneada Subasar Ormanının floraları çalışılmıştır. Karaçamın relikt olarak bulunduğu ve sahile kadar indiği Kasatura Körfezi Tabiatı Koruma Alanı ile çevresindeki farklı habitatların varlığı sebebiyle tez alanının flora ve vejetasyonunun belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışma kapsamında, bölgenin florası belirlenmiş; bitki toplumları, Braun Blanquet metodu ile saptanmıştır. Yapılan toprak analizleriyle bitki toplumlarının toprak özellikleri belirlenmiş, bitki toplumlarıyla ekolojik açıdan yorumlanmıştır. Endemik ve nadir bulunan bitkilerin tehlike kategorileri saptanmış ve alanda yapılacak olan planlama çalışmaları açısından önerilerde bulunulmuştur. Kumul ve ormanın güncel vejetasyon tipleri belirlenmiştir.Flora çalışmasının sonucunda araştırma alanında 85 familya, 315 cinse ilişkin 680 takson saptanmıştır. Bu taksonlardan 10'u Pteridophyta, geriye kalan 670'i ise Spermatophyta bölümüne aittir. 670 Spermatophyta bölümü taksonundan 3'ü Gymnospermae alt bölümüne, 667'si Angiospermae alt bölümüne aittir. 667 Angiospermae taksonundan ise, 533'ü Magnoliopsida (Dicotyledones), 134'ü ise Liliopsida (Monocotyledones) sınıfındandır.Araştırma alanında en fazla takson içeren familyalar: Fabaceae (Leguminosae) 74 takson (% 10,87), Asteraceae (Compositae) 73 takson (% 10,72), Poaceae (Gramineae) 61 takson (% 8,96), Rosaceae 37 takson (% 5,43), Lamiaceae (Labiatae) 31 takson (% 4,55), Liliaceae 31 takson (% 4,55), Brassicaceae (Cruciferae) 27 takson (% 3,97), Caryophyllaceae 23 takson (% 3,37), Apiaceae (Umbelliferae) 20 takson (% 2,94), Boraginaceae 21 takson (%3,08)'dur.Vejetasyon çalışmaları sonucunda kumul alanda 5, ormanda ise 6 toplum saptanmıştır. Kumul Vejetasyonu Plantago lanceolata-Anchusa undulata Toplumu, Periploca graeca Toplumu, Cionura erecta Toplumu, Eryngium maritimum-Pancratium maritimum Toplumu ile Peucedanum obtusifolium Toplumlarından oluşmaktadır. Orman Vejetasyonu ise, Muscari neglectum-Erica manipuliflora Çalılığı Toplumu, Quercus petraea subsp. iberica-Pinus nigra subsp. nigra var. caramanica Orman Toplumu, Epimedium pubigerum- Quercus petraea subsp. iberica Orman Toplumu, Carpinus betulus-Tilia argentea'lı Quercus cerris-Q.petraea subsp. iberica Orman Toplumu, Carpinus orientalis-Quercus cerris Orman Toplumu ile Fraxinus angustifolia subsp. oxycarpa Orman Toplumlarından oluşmaktadır.Bu çalışma, bölgede yapılacak olan ağaçlandırma çalışmalarında, özellikle tür seçimi açısından katkıda bulunması; bölgede yoğun olarak gerçekleştirilen ağır otlatmanın düzenlenmesi hususunda yol gösterici olması; araştırma alanı içindeki kumul alanlarının düzenlenmesi ve planlama çalışmalarına altlık olarak kullanılması bakımından konuyla ve alanla ilgili çalışan araştırıcılara ve meslektaşlara yardımcı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective of this study was to determine flora and plant populations in the sand dunes, riparian area, and forestland of Kasatura Gulf and its surrounding area in the junction of Kırklareli, Tekirdağ, and Istanbul cities.Flora of the Belgrad Forest, Çatalca, Çilingoz, Demirkoy, Igneada riparian Forest in were studied in previous experiments. Because of presence of Kasatura nature protection area where Austrian Black Pine is a relict species for the site and extends to seashore and different habitat types in the surrounding area of the same gulf, it was important to study flora and vegetation in this region.Within the context of this study, flora of the region was determined and plant populations were analyzed by using Braun-Blanquet method. Also, soil characteristics of the plant populations were examined and their relations with plant populations were evaluated in terms of ecology. Vegetation types of sand dune and forestland were determined and danger categories of endemic and rare plants were identified. Finally, suggestions and recommendations were made for vegetation management in the site.Results showed that 680 plant taxa from 315 genera and 85 families were identified. Among these taxa, 10 of them were from Pteridophyta and rest of them was from 670 Spermatophyta division. Out of 670 Spermatophyta divison, 3 taxa were from Gymnospermae sub-division and 667 taxa were from Angiospermae sub-division. Additionally, out of 667 Angiospermae sub-division, 533 taxa were from Magnoliopsida (Dicotyledones) class and 134 taxa were from Liliopsida (Monocotyledones) class.The familes which included the highest taxa were as fllowed: Fabaceae (Leguminosae) was composed of 74 taxa (% 10,87), Asteraceae (Compositae) 73 taxa (% 10,72), Poaceae (Gramineae) 61 taxa (% 8,96), Rosaceae 37 taxa (% 5,43), Lamiaceae (Labiatae) 31 taxa (% 4,55), Liliaceae 31 taxa (% 4,55), Brassicaceae (Cruciferae) 27 taxa (% 3,97), Caryophyllaceae 23 taxa (% 3,37), Apiaceae (Umbelliferae) 20 taxa (% 2,94), Boraginaceae 21 taxa (%3,08).According to the results of vegetation study, five plant populations were determined in the sand dune areas, six plant populations in forest area. Sand dune vegetation consisted of Plantago lanceolata-Anchusa undulata, Periploca graeca, Cionura erecta, Eryngium maritimum-Pancratium maritimum and Peucedanum obtusifolium populations while forestland vegetation included Muscari neglectum-Erica manipuliflora, Quercus petraea subsp. iberica-Pinus nigra subsp. nigra var. caramanica, Epimedium pubigerum- Quercus petraea subsp. iberica, Carpinus betulus-Tilia argentea'lı Quercus cerris-Q.petraea subsp. iberica, Carpinus orientalis-Quercus cerris and Fraxinus angustifolia subsp. oxycarpa populations.This study can provide useful information to researchers, experts, and foresters in afforestration works, the plant species selection for rehabilitation studies, grazing management, and rehabilitation of sand dunes in the region.