Parçalanmış ve bütünlüğünü koruyan aileye sahip ergenlerin depresyon ve uyum düzeylerinde sosyal desteğin rolü
Role of social support within depression and adjustment levels of teenagers having separeted or unifield families
  1. Tez No: 107105
  2. Yazar: FİGEN ELMACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKAY KASATURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET PARÇALANMIŞ VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ KORUYAN AİLEYE SAHİP ERGENLERİN DEPRESYON VE UYUM DÜZEYLERİNDE SOSYAL DESTEĞİN ROLÜ Figen ELMACI Yüksek Lisans Ted, Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. İlkay KASATURA Haziran,2001, 100, sayfa. Bu araştırmada, 15-18 yaşlan arasındaki ortaöğretim düzeyinde okula devam eden parçalanmış ve bütünlüğünü koruyan aileye sahip ergenlerin, depresyon ve uyum düzeyleri, algıladıkları sosyal destek ve aile yapısı yönünden ele alınmış, aile yapısı ve sosyal desteğin depresyon ve uyum düzeyi üzerindeki rolü incelenmiştir. Uygulamalar Kocaeli il merkezindeki ortaöğretim okulları arasından seçilen,101 bütünlüğünü koruyan aileye, 102 parçalanmış aileye sahip toplam 203 ergen üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, ergenlerin uyum düzeyleri hakkında veri toplamak için“Hacettepe Kişilik Envanteri”, depresyon düzeyleri hakkında bilgi toplamak için“Beck Depresyon Ölçeği”, algıladıkları sosyal destek hakkında veri toplamak için“Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”, ve araştırmaya katılacak ergenlerin aile yapılarının tespiti için de“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Parçalanmış ve bütünlüğünü koruyan aileye sahip ergenlerin depresyon ve uyum düzeylerini etkilediği düşünülen sosyal destek algısının ve aile yapısının gruplar arasındaki farklılığının anlamlı olduğu bulgularca desteklenmiştir. Buna göre, bütünlüğünü koruyan aileye sahip ergenlerin, parçalanmış aileye sahip ergenlere göre, kişisel, sosyal, ve genel uyum düzeyleri yönünden daha uyumlu oldukları görülmüş, ve algılanan sosyal desteğin depresyon ve uyum düzeyi üzerindeki etkisinin anlamlı olduğu saptanmıştır. Algılanan sosyal destek arttıkça ergenlerin uyum düzeylerinin yükseldiği, depresyon düzeylerinin ise düştüğü, algılanan sosyal destek ve uyum arasında doğrusal bir ilişki olduğu, depresyonla ise ters yönde bir ilişki olduğu bulgularca tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Aile, Parçalanmış Aile, Ergen, Sosyal Destek, Uyum, Depresyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ROLE OF SOCIAL SUPPORT WITHIN DEPRESSION AND ADJUSTMENT LEVELS OF TEENAGERS HAVING SEPARATED OR UNTFED FAMHJES Figen ELMACI Post-graduate Thesis, Educational Main Courses Department Advisor : Prof. Dr.İlkay KASATURA June, 2001, 100, pages. Within this research depression and adjustment levels of teenagers attending secondary level school and having separated and unified families were searched from the perspective of social support they perceive and also the role of family structure and social support on depression and adjustment level were investigated. Applications were undertaken on 203 teenagers ( of which 101 of them come from separated families and 102 of them come from unified families ) chosen from secondary schools locating in central Kocaeli. To gather data about adjustment levels of teenagers“ Hacettepe Personality Inventory”, to gather data about depression levels ** Beck Depression Scale“, to gather data about perceived social support ”Perceived Social Support Scale“ and to determine family structure of teenagers searched ”Personal Information Form" were used. That social support perception and family structure thought to effect adjustment level and depression of teenagers having unified and separated families effects differences between groups is supported by research findings. According to this teenagers having unified families were observed to be in higher level of personal, social and general adjustment compared to teenagers having separated families. Impact of perceived social support on depression and adjustment was found to be notable. When perceived social support increases adjustment level of teenagers increases and depression levels decreases. There is a direct relationship between perceived social support and adjustment and a reserve relationship between depression and perceived social support. Key Words : Family, Separated Family, Teenager, Social Support, Adjustment, Depression. VI ookOmaktasyon