Üniversite öğrencilerinin psikolojik gereksinimleri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between psychological needs ant anxiety levels of the university students
- Tez No: 82316
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KASATURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ EĞİTİM BİLİMLERİ ANABİLİM DALI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN PSİKOLOJİK GEREKSİNİMLERİ İLE KAYGI DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ TEZ ÖZETİ Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin psikolojik gereksinimleri ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada üç temel amaç bulunmaktadır: Birinci amaç, psikolojik gereksinimlerdeki cinsiyet farklılıkları ile ilgilidir. İkinci amaç, durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinde cinsiyet farklılıklarının incelenmesi Ue ilgilidir. Üçüncü amaç, psikolojik gereksinimler Ue kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi Ue ilgUidir. Araştırmanın verileri, Kocaeli Üniversitesi dördüncü sınıf öğrencilerinden elde edilmiştir. Öğrencilerin psikolojik gereksinimlerini belirlemek amacıyla Edwards Kişisel Tercih Envanteri kullanılmıştır, öğrencilerin kaygı düzeylerinin belirlenmesinde, Durumluk Sürekli Kaygı envanterinden yararlanılmıştır. Birinci amaca yönelik olarak yapılan t testi sonuçlarına göre, psikolojik gereksinimler açısından kız ve erkek öğrenciler arasmda anlamlı derecede farklılık olduğu saptanmıştır. Kız öğrencilerin“yakınlık, duyguları anlama ve Ugi görme”alt testlerinden aldıkları puanlar erkek öğrencilerin puanlarından daha yüksektir. Ayrıca, erkek öğrenciler“gösteriş, özerklik, başatlık, karşı cinsle ilişki ve saldırganlık”alt testlerinden kız öğrencilerden daha yüksek puan almışlardır. İkinci amaçla ilgili olarak, yapılan t testi sonuçlarına göre, durumluk ve sürekli kaygı puanlan açısından anlamlı düzeyde cinsiyet farklılıkları görülmemiştir. Kız ve erkek öğrencilerin hem durumluk hem de sürekli kaygı puan ortalamalarının birbirine çok yakın olduğu, her iki grubun kaygı düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu belirlenmiştir. Üçüncü amaçla ilgili analizlere göre, öğrencilerin sürekli kaygı puanları ile başatlık ve değişiklik gereksinim puanlan arasında düşük düzeyde negatif Uişki bulunmuştur. Diğer psikolojik gereksinim puanlan Ue hem durumluk ve hem de sürekli kaygı puanlan arasında ise anlamlı Uişki olmadığı saptanmıştır. Tezi Hazırlayan : Salim ÇATALBAŞ Tez Danışmanı : Prof.Dr. İlkay KASATURA Tez Kabul Tarihi : 11.60.1999/ 10 Jüri Üyeleri : Prof.Dr. Adnan KULAKSIZOĞLU Prof.Dr. Nejat BOZKURT
Özet (Çeviri)
KOCAELİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES EDUCATIONAL SCIENCES RELATIONSHIP BETWEEN PSYCHOLOGICAL NEEDS AND ANXIETY LEVELS OF THE UNIVERSITY STUDENTS The Summary of The Study In this thesis, it was intended to search relationship between psychological needs and anxiety levels of the university students. The research has three main goals: The first goal is related to gender differences in psychological needs. The second goal of the research is to find out the gender differences in state and trait anxiety levels. The third one is to specify the relationship between psychological needs and anxiety levels of the students. The data of the study were collected from a population of fourth grade students of Kocaeli University. Edwards Personal Preference Schedule was used to obtain psychological needs of the students. State Trait Anxiety Inventory was used to obtain anxiety levels of the students. As related to the first goal, a t-test analysis was carried out, and significant gender differences in psychological needs were found. Female students obtained higher scores of“affiliation, intraception and succorance”subscales than male ones. And, male students obtained higher scores of“exhibition, authonomy, dominance, heterosexuality and aggression”subscales than female ones. Concerning the second goal, a t test analysis was carried out, and significant gender differences in state and trait anxiety levels weren't found. Female and male students obtained similar scores of state and trait anxiety subscales. As related to the third goal, it was found“significant and negative”relationship between“trait anxiety”scores and“dominance and change subscales”scores of the students. Between other psychological needs and state-trait anxiety levels were not found significant relationships. Prepared by : Salim ÇATALBAŞ Thesis Advisor : Prof.Dr. İlkay KASATURA Date of Thesis : 1 1.06.1999 / 10 Comittee Members: Prof.Dr. Adnan KULAKSIZO?LU Prof.Dr.Nejat BOZKURT