Ülkemizdeki tarım makineleri imalat sanayinde hurda kaynakların saptanması ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of salvage values in the agriculture machine manufacturing industry in our country
  1. Tez No: 283182
  2. Yazar: BEDRİ DÖNGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Ülkemizdeki tarım makinaları imalat sanayinin örneklemesi olarak Tekirdağ'daki imalatçılar incelenmiş, bu inceleme yapılırken literatür taraması ve yüzyüze anket çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda sonucunda Tekirdağ bölgesindeki tarım makinaları imalatçılarının neredeyse tamamının otomasyon sistemine sahip olmadıkları geleneksel yöntemlerle üretim yaptıkları dolayısı ile hurda kaynakları belli bir değerin altına çekemedikleri ortay çıkmış ve bu durumla ilgili olarak çözüm yöntemleri ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, as an exemplification of agriculture machine manufacturing industry in our country, the manufacturers in Tekirdağ has been examined and the survey has been done by literature sweeping and face to face questionnaire. The results of the observation are as follows; almost all of the manufacturers do not have an automation system, because their manufacturing methodology is old they can not decrease the values of salvages and methods and proposals for solution has been given in this study.