1929 büyük ekonomik buhran'dan 2008 ekonomik krizi'ne dünya ekonomik krizleri ve Türk tekstil sektörüne etkileri
The world economic crises from 1929 great economic depression to 2008 world economic crisis and their effects to the Turkish textile sector
  1. Tez No: 283183
  2. Yazar: KONUR ALP ARACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL RECEP ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünya ekonomileri 1929 Büyük Ekonomik Buhranı'ndan 2008 Dünya Krizine kadar pek çok kez küresel anlamda irili ufaklı şoklarla sarsıldılar. Bu şoklar ve krizlerin birbirleri ile büyük benzerlikleri olsa da büyük farklılıkları da vardı. Ekonominin durağan olmayan yapısı ve kelime anlamında da içerdiği ?sınırsız ihtiyaçların kıt kaynaklarla karşılanma çabası? nedeni ile de gerek ülkemiz ekonomisi gerekse dünyanın diğer ülkeleri ve ekonomileri bundan sonra da irili ufaklı pek çok şok ve krize maruz kalacaktır.Türk Ekonomisi'nin lokomotif sektörlerinden olan ve özellikle ihracat odaklı büyüme sergileyen ?Tekstil Sektörü? de diğer tüm sektörler gibi yaşanan bu küresel krizlerden ciddi anlamda etkilenmiş ve büyük yaralar almıştır. Ancak tekstil sektörü bir şekilde bu krizlerin etkilerini atlatmayı başarmıştır. Türk Tekstili Sektörü için asıl büyük tehlike yaşanan bu krizlerden çok yıllardır çözüm istediği yapısal sorunlardır. Sektörün geleceği için bu yapısal sorunlar bir an önce çözülmelidir.
Özet (Çeviri)
The economies of the world many times were shaken by the global large and small shocks from great economic depression of 1929 to 2008 world economic crisis. Although this crises have many similarities, they have many differences. After that because of the non-static structure of the economy and including the meaning of the word ? the effort of unlimited needs by rare equities?, our country?s economy as well as the world?s other economies will be expossed to large and small shocks and crises.The textile industry that is one of the leading sectors of Turkish Economy and exhibits export oriented growth be effected by these global crises as well as all other sectors of Turkish Economy. But the textile industry could overcome these crises by some way. The biggest risk for the textile industry is not these crises the risks are structural problems of the sector. These problems should be resolved as soon as possible for the future of the sector