Trakya Bölgesinde silaj yapım mekanizasyonunun sorunları ve olanaklarının değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 35185
  2. Yazar: FULYA TAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. POYRAZ ÜLGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Trakya Bölgesinde Silaj Yapım Mekanizasyon Sorunları ve Olanakları nınDeğerlendirilmesi Üzerine Bir Araştırma Fulya TAN Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Araştırma Görevlisi Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1994, Sayfa 65 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER (Danışman)Bu araştırma, 1993 yılında Trakya Bölgesi' nde silaj yapım tekniğinin uygulandığı alanlar belirlenerek, farklı çalışma sistemine sahip sıla] makinası bulunan işletmelerde; Lüleburgaz Türkgeldi Tarım İşletmesinde, Kırklareli İli Asilbeyli Köyü ve Tekirdağ İli Malkara İlçesine Bağlı Deliller Köyündeki üretici arazilerindeyürütülmüştür. Ülkemizdeki hayvancılık işletmelerinin beslemedeki en büyük eksiği kaba yemdir. Özellikle kış aylarında bulunmasının zor olması nedeniyle yetiştiriciler yem sıkıntısı çekmektedirler. Kış aylarında kaba yem ihtiyacının karşılanması amacıyla yeşil yemleri saklama tekniği olarak uygulanan ve besin değeride yüksek olan mısır silajının ülkemiz de yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Araştırmanın amacı; Trakya bölgesinde, silaj yemin kullanım yaygınlığını ve silajın mekanizasyon olanaklarını tesbit etmeye yöneliktir. Ayrıca farklı çalışma tekniklerine sahip silaj makinaları nı n iş kalitesi ve başarı lan saptanm işti r. Araştırma için yapılan ön anketlerle silaj yapım mekanizasyonu zinciri saptandıktan sonra farklı yöntemlerle çalışan çift sıralı mısır silaj makinası, yatay tamburlu ve düşey tamburlu çalışma sistemine sahip mısır silaj makinası deneme materyali olarak seçilmiştir. Seçilen farklı çalışma sistemlerine sahip makinaların mekanizasyon olanaklarını tesbit etmek amacı ile; makinaların çalışma hızları, zamandan yararlanma katsayıları, iş ve ürün kapasiteleri, birim insan işgücü tüketimleri ve makinanın kıyma kalitesine ilişkin değenlerin saptaması amacına yönelik silaj yemin fiziksel özellikleri saptanmıştır. Aynı zamanda silaj mekanizasyonu içerisinde önemli bir paya sahip olan taşıma işlemlerine ilişkin hesaplamalarda yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre farklı çalışma hız kademelerinde yapılan denemelerde; Tek sıralı mısır silaj makinaları 1.02-4.00 km/h, çift sıralı çekilirtip makina ile 1.71-4.50 km/h olarak saptanmıştır. Tek sıralı silaj makinaları nda işkapasitesi 0.43-1.87 da/h, çift sıralıda 1.74-4.60 da/h arasında; ürün iş kapasitesi tek sıralı makinalardal.03-4.67 ton/da, çift sıralıda 6.96-25.76 ton/da arasında bulunmuştur. Zamandan yararlanma katsayısı en yüksek çift sıralıda %73, tek sıralı düşey tamburlu mısır silaj makinasında %54 ve yatay tamburlu mısırsilaj makinasında %52 olarak saptanmıştır. Taşıma işlemlerinde zamandan yararlanma katsayısı ise; boşaltma işleminin ön yükleyici yapılmasından dolayı Lüleburgaz' da daha yüksek %80.23, Kırklareli' nde %61 ve Malkara' da %59 bulunmuştur. Birim insan işgücü ise; en az lüleburgaz' da 3.48 h/da, en fazla Malkara' da 9.72 h/da bulunmuştur. İlerleme hızına bağlı olarak sila] parça boyunun arttığı tesbit edilmiştir. Çift sıralı makinada V1 ilerleme hızında parça boyu 1.30 iken V3 ilerleme hızında iki katı artarak 2.60 cm olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; Trakya Bölgesinde son yıllarda süt sığırcılığının artması ile birlikte doğan kaba yem sıkıntısının karşılanması amacıyla silaj yem üretiminin artış gösterdiği görülmüştür. Silaj yem üretiminin artışına paralel olarak kullanılan makinaların sayısı ve çeşidinde de artış olacağı kaçınılmazdır. Eğer silaj yem yapımının artması isteniyor ise, silaj yem yapımında kullanılan makinaların üretiminin de desteklenmesi gerekmektedir. Trakya Bölgesinde silaj üretiminde kullanılan 3 farklı tip makina saptanmıştır. Düşey tamburlu silaj makinası ele alman kriterler açısından yatay tamburlu çalışma sistemine sahip makinadan daha olumlu sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Higher License Thesis A Reserch on The Problems Of Silage Making Mechanization in Trakya Region and Evaluation Of The Possibilities Fulya TAN University of Trakya Tekirdağ Agricultural Faculty Agricultural Machines Dept Reserch Asistant University of Trakya Science Institute Agricultural Machines Major Science Branch Advisor: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1994, Page 65 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER (Advisor)This reserch has been made in 1993 at the managements that has silage machines having different working system, determining the areas which the silage making technology is applied at which the producers' territorries of Lüleburgaz Türkgeldi Tarım İşletmesi, Kırklareli city, Asilbeyli village and Tekirdağ city, Malkara country, Deliller village. The biggest deficiency of the cattle-breeding managements in our Country is raw-fodder. Due to it' s difficulty in finding, cattle-breeders are in need of fodder particularly, in winter. For the purposes of meeting the raw- fodder need in winter, it has been tried to bring the common use of maize silage which is applied as keeping technology of green fodder that has high food value. Purpose of the Reserch is directed to fixing the using extensive of silage fodder and mechanization possibilities. Moreover, it has been fixed the business quality and succebb of the silage machines that have different workingtechnics. As the pre-investigation of the research, after the fixation of the silage making mechanization chain, double rowed maize silage machine and maize silage machine which has horizontal and vertical tamboured working system have been chosen as testing material. For the purposes of fixing the mechanization possibilities of those machines chosen having different working systems; the physical properties of the silage fodder has been fixed which was directed to the purposes of fixation of the values of the machines working speed, time saving coeff iciencies, work and product capacities, human unit workingetrengtn consumption and machine' s chopping quality.According to the results of the research, during the examines done at the different working speed staps: It has been fixed that the single rowed maize silage machines as in between 1.02-4.00 km/h, double rowed pulling type machine 1.71-4.50 km/h. It has been found the working capasity in between of in single rowed silage machines as 0.43-1.87 da/h, in double rowed 1.74-4.60 da/h; product working capasity at the single rowed machines as 1.03-4.67 ton/da, double rowed 6.96-25.76 ton/da. The highest coefficiency in time saving has been fixed as 73% for the double rowed and 54% for the single rowed vertical tamboured maize silage machine and 52% for the horizontal tamboured maize silage machine. Time saving coefficiency in transfer business has been found higher in Lüleburgaz 80.73%, Kırklareli 61% and Malkara 59% due to making the unloading operation being front loading. Human strength in quantity has been found less in Lüleburgaz 3.48 h/da, highest in Malkara as 9.72 h/da. It has been fixed that the part length increased depending on the walking speed. The part length at double rowed machine was found in V3 walking speed as 2.60 cm which was increased double while V1 speed was 1.30 cm. According to the research results; in recent years, it has been observed that the silage fodder produce increased for the purposes of meeting the lack of raw fodder together due to the milk cattle-breeding in Trakya Region. It is inevitable an increase in the number and kind of the machines used paraleli to the increasinf silage fodder production. If it is requested making of silage fodder, the production of the machines used for the silage needs to be supported. Three different kinds of machines fixed in silage