Balya (Balıkesir) polimetalik maden yatağı rezervinin jeoistatistik yöntemle analizi
Reserve analysis of Balya (Balikesir) polymetallic ore deposit with geostatistic method
- Tez No: 283241
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma Balya (Balıkesir) Hastanetepe Kurşun-Çinko ve Gümüş yatağının rezerv ve tenör analizlerinin jeoistatistik yöntemle modellenmesini kapsamaktadır.Maden yatağına ait sondaj loglarından veritabanı oluşturulmuştur. Veriler 5 m aralıklı kompozitlere dönüştürülmüştür. Hem orjinal hem de kompozite dönüştürülen veriler sağa çarpık dağılım göstermiştir. Bu nedenle kompozit verileri logaritmik olarak dönüştürülmüş olup, bu veriler lognormal dağılım göstermiştir. Bu dağılıma ordinary kriging uygulanmıştır.Variogram analizinde farklı doğrultularda (KD ve GB) zonal ve geometrik anizotropi, düşey yönde ise jeolojik trend tespit edilmiştir. Variogram modellerinin doğruluğu, çapraz doğrulaması grafiksel ve istatistiki analizleriyle test edilmiştir.Çalışma alanında maden yatağının rezerv ve tenör tahmini yapılmıştır. Cevher dağılımları iki ve üç boyutlu tenör dağılım haritalarıyla modellenmiştir. Model doğrulama parametreleri ordinary kriging uygulama sonuçları ile orjinal veriler karşılaştırılarak test edilmiştir. Test sonuçları başarılı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study includes reserve and grade analysis and modeling of Balya (Balıkesir) lead-zinc deposits using geostatistical methods.Database created by the drilling logs of the ore deposit. The data is converted into 5 m composite intervals. Both the original and the composite converted data showed that the data is highly right skewed distribution. Thus, the composite data was converted into logarithmic which showed lognormal distribution. Ordinary kriging applied to the lognormal distribution. Zonal and geometric anisotropy in different directions (NE and SW) and the geological trend in vertical directions have been identified in variogram analysis. The accuracy of variogram models were examined with graphical form and statistical analysis of cross validation tests.Reserve and grade the ore deposits the ore deposits were estimated in the study area. Ore distributions were modeled with two and three dimensional grade mapping. Validation parameters of the models were tested by correlation of kriging application results and original data. The test results were successful.