Design and simulation of soft decision viterbi decoder
Seçenek karar viterbi kod çözücüsünün tasarımı ve simülasyonu
  1. Tez No: 283275
  2. Yazar: İSMAİL CAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezin amacı, seçenek karar Viterbi kod çözücünün tasarımı ve simülasyonudur. Kod çözücünün fonksiyonel doğruluğunu kontrol etmek için bir görüntü giriş kullanılır. Viterbi kod çözücüsü aslında maksimum olabilirlik çözme algoritmasına eşdeğer olan Viterbi algoritmasını kullanarak katlamalı kodlayıcı çıkışını verimli çözer. Maksimum olabilirlik çözme algoritması katlamalı kodlayıcının kafes diyagramı içindeki en kısa yolu bulur. Katlamalı kodlayıcı ve Viterbi kod çözücü basit bir Viterbi çözme sistemini oluşturur. Katlamalı kodlayıcı girişlerden semboller üretir. Daha sonra, gürültü kodlanmış sembollere eklenir. Viterbi kod çözücü orijinal girişleri tahmin etmek için bu sembolleri çözer. Şube ölçev birimi (ŞÖB), ekleme-karşılaştırma-seçme birimi (EKSB) ve yol bellek birimi (YBB) Viterbi kod çözücünün ana birimlerdir. ŞÖB şube ölçümlerini bulmak için seçenek karar çıkışları ve gözlenen çıkışlar arasındaki mesafeyi hesaplar. EKSB yol ölçümleri güncellemek için ŞÖB'ten gelen şube ölçümleri ile ilgili yol ölçümlerini toplar, bu yol ölçümlerini karşılaştırır ve en küçük değerli yol ölçümünü kurtulan yol olarak seçer. YBB'nin EKSB'den gelen ve orijinal girişlerin belirlendiği kaynağını bulma için kullanılan kurtulan yollarını saklamak için hafızası vardır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is the design and simulation of the soft decision Viterbi decoder. An image input is used to verify the functional correctness of the decoder. Viterbi decoder efficiently decodes the outputs of the convolutional encoder by using Viterbi algorithm which is actually equivalent to the maximum likelihood decoding algorithm. The maximum likelihood decoding algorithm finds the shortest path in the trellis diagram of the convolutional encoder. A simple Viterbi decoding system is created by a convolutional encoder and a Viterbi decoder. Convolutional encoder produces symbols from inputs. Then, noises are added to the encoded symbols. Viterbi decoder decodes these symbols to estimate the original inputs. The branch metric unit (BMU), add-compare-select unit (ACSU) and path memory unit (PMU) are main units of the Viterbi decoder. BMU calculates distance between the soft decision outputs and observed outputs to find branch metrics. ACSU adds branch metrics which come from BMU and corresponding path metrics to update path metrics, compares these path metrics and selects the smallest value of the path metric as a survivor path. PMU has memory to store survivor paths which come from ACSU and is used for traceback where original inputs are determined.