Farklı iklim koşullarında enerji tutumlu bir kümesin yapımı için uygun yapı elemanlarının bilgisayar yardımıyla belirlenme olanakları üzerinde bir çalışma
A study about the possibilities of acquiring appropriate construction components with a computer program for energy conservative poultry at different climates
- Tez No: 283274
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Türkiye genelinde yumurtacı ve etçi tavuklar için enerji korunumlu kümes yapımı aşamasında maliyet hesapları ve modelleme işlemleri için bilgisayar destekli bir program oluşturulmuştur. Oluşturulan programda kullanıcı kümes yapımı düşünülen yerin, kümesin yapısal özelliklerinin ve kümes içindeki tavukların özelliklerini girecektir. Sistem olarak düşünülen kümes için enerji ve nem eşitliklerine bağlı denklemleri kullanarak model kümes oluşturulmuştur.Program çalışması aşamasında yerleşim yeri sıcaklık verileri o ilin ortalama sıcaklık verileri ile kümes içi sıcaklık ve bağıl nem verileri ise kullanıcının olmasını istediği değerler bazında hesaplara aktarılmakta ve sonuç değerler elde edilmektedir.Program Türkiyenin bütün illerinde kurulması düşünülen kümes tipi için hesaplamalar yapmakta, hesapları da görsel olarak desteklemektedir. Program ile amaçlanan, enerji maliyetlerini en düşük seviyede tutan bir kümes yapımı için öneri sunmaktır. Program hesaplar sonunda havalandırma debisi değerlerini yaz ve kış için vererek eğer ihtiyaç duyulursa hangi büyüklükte bir havalandırma elemanı kullanılması gerektiği konusunda fikir de vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a computer program was built for cost accounting and modeling process at the constructing phase of energy conservative poultry for hens and broilers countrywide. In the program, the user inputs the properties of area, poultry construction and the chickens. Model is built by using the equations of energy and humidity for the poultry which thought as a system.As the program running, the area?s temperature is obtained from the average temperature values of the state, the inner temperature and the relative humidity is obtained from the values that the user settled, and these values are put in the equations and the results are get. Program does the calculations for the poultry type which can be built in any area of the country, and the results are supported visually. The aim of the program is making an offer to build an poultry that minimize the energy costs. Program calculates the amount of the ventilation flow rates for summer and winter to give an idea about the ventilation units needed.