Farklı arkeolojik dönemlere ait insan iskeletlerinin jeoarkeolojik ve arkeometrik yöntemler ile incelenmesi
The analysis of human skeletons which belong to different archeological eras by using jeoarcheologic and archaeometric methods
  1. Tez No: 283276
  2. Yazar: OKAN BEŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞAFAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı Anadoluda Asur Ticaret Kolonileri ait Kültepe Höyüğü, Hititi İmparatorluk Dönemi Külhöyük,Roma Dönemi Juliapolis,Hadrianapolis ve Boyalık Nekropolü ile Roma Hamamından Geç Osmanlı stratigrafisi kazıları sırasında elde edilmiş insan iskeleti örneklerinin Arkeometrik ve Arkeojeolojik açıdan incelemek;bu anlamda farklı bölgelerde farklı zamanlarda yaşamış Anadolu insanı hakkında Arkeometrik veriler kullanmak suretiyle yorum geliştirebilmektir.Taramalı Elektron Mikrokoskop görüntü verileri ile yapılan mikromorfolojik inceleme ve elementer analizler ile Arkeojeolojik örneklem çalışmanın ana çerçevesini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to jeoarcheologic and archaeometric analyse the samples of human skeletons which found during the stratigraphic excavations conducted in Kültepe Mounds belong to Assyrian Commercial Colony, Külhöyük Hittite Empire Period, Juliapolis Late Roman Period, Early Roman Period Boyalık Necropoly and Hadrianapolis Byzantine Empire Period and Roman Baths Late Otoman Period. Also to improve the comments by using the archaeometrical data on the Anatolian people who lived in different eras and in different regions.Micromorpholgic examinations which has been done by the Scanning Electron Microscope visual datas, elementary analysis and archegeological sampling compose the main frame of this study.