Laktik asit bakterileri serbest hücre ekstraktlarının patojenik bakterilerin gelişimine ve biyojenik amin üretimine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of cell free extract from lactic acid bacteria on growth and biogenic amine production of food-borne pathogens
  1. Tez No: 283280
  2. Yazar: NURTEN TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu arastırmada, laktik asit bakterilerinden (LAB) elde edilen serbest hücre (SH) ekstraktının patojen mikroorganizmaların (PB) gelişimi ve iki farklı amino asit (histidin ve tirozin) sıvı besiyerinde amonyak ve biyojenik amin (BA) üretimi üzerindeki etkileri belirlenmiştir. SH ekstraktlarının antimikrobiyal etskisi agar difüzyon yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Bu çalışmada 4 adet LAB üyesi (Leuconostoc mesenterodies subsp. cremoris, Pediococcus acidophilus, Lc. lactis subsp. lactis, Streptococcus thermophilus) ve 4 adet patojen suşu (Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Escherichia coli, ve Salmonella parathypi A) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the functions of cell free (CF) extract from lactic acid bacteria (LAB) on the growth and biogenic amine (BA) production of food borne pathogens (FBP) in two amino acid (histidine and tyrosine) decarboxylase broth were investigated. The antimicrobial functions of CF extract on the growth of FBP were tested using agar diffusion method. Four LAB (Leuconostoc mesenterodies subsp. cremoris, Pediococcus acidophilus, Lc. lactis subsp. lactis, Streptococcus thermophilus and four pathogenic bacteria strains (Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, Escherichia coli and Salmonella parathypi A were used.