Flow control downstream of a circular cylinder via a surrounding meshy cylinder in shallow water
Sığ suda ağ yapılı silindir vasıtasıyla dairesel silindirin akış kotrolü
- Tez No: 283281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AKILLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çevresine elekten imal edilmiş silindirler yerleştirilen dairesel silindirler arkasındaki akış karakteristikleri sığ suda üç farklı Froude sayısında (Fr=0.25, 0.35 ve 0.4), parçacık görüntülemeli hız ölçme tekniği kullanılarak incelenmiştir. Deneyler boyunca iç silindir çapı sabit tutulmuştur. Geçirgenlik oranı ve dış silindir çapının etkisini incelemek amacıyla dört farklı geçirgenlik oranı (ß=0.4, 0.5, 0.6 ve 0.7) ve beş farklı dış silindir çapı (D=60mm, 70mm, 80mm, 90mm ve 100mm) kullanılmıştır. Froude sayısının sonuçlar üzerinde kayda değer bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Deneysel sonuçlarla da gösterildiği üzere, ağ yapılı dış silindir kullanıldığında, silindirin tek başına olduğu duruma kıyasla türbülans kinetik enerji ve Reynolds gerilmelerinde önemli ölçüde düşüş olduğu gözlemlenmiştir. Böylece, bu araştırma ile bahsi geçen akış kontrol yöntemiyle dairesel silindirin aşağıakımında kayma tabakalarının etkileşimi başarılı bir şekilde engellenmiştir. Ayrıca, türbülans kinetik enerjinin zayıflama derecesinin dış silindirin çapına ve geçirgenlik oranına önemli ölçüde bağlı olduğu da gözlemlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çap oranı ve geçirgenlik oranı aralığında, tek silindir durumuna kıyasla daha düşük türbülans kinetik enerji şiddeti elde edildiğinden, bu durumlar daha iyi bir akış kontrolü için tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The change of flow characteristics downstream of a circular cylinder (inner cylinder) surrounded by an outer cylinder which is constructed from screen has been investigated in shallow water for three different Froude numbers (Fr=0.25, 0.35 and 0.4) using particle image velocity technique. The diameter of the inner cylinder was kept constant during the experiments. In order to examine the effect of diameter and porosity of outer cylinder on the flow characteristics of inner cylinder, five different outer cylinder diameters (D=60mm, 70mm, 80mm, 90mm and 100mm) and four different porosity values (ß=0.4, 0.5, 0.6 and 0.7) were used. No significant effect of Froude number on the results was observed throughout the study. It was shown by the experimental results that in comparison to the bare cylinder, turbulent kinetic energy and Reynolds stresses remarkably decreased when outer meshed cylinders were placed around the cylinder. Thereby, interaction of shear layers downstream of the circular cylinder has been successfully prevented by the cited flow control method in the present investigation. The degree of weakening turbulent kinetic energy was also seen to be strongly dependent on both diameter and porosity of the outer cylinder. It was suggested by referring to the results that the outer cylinder having and should be preferred to have a better flow control downstream of a cylinder since the peak magnitude of turbulent kinetic energy was considerably low in comparison to bare cylinder and it was nearly constant for those emphasized cases..