Adana Yumurtalık serbest bölgesi tersane sahası jeolojik ve zemin etüdü
the geological and site investigation for shipyard area in Yumurtalık free zone of Adana
  1. Tez No: 283279
  2. Yazar: İLKER GÖKHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yumurtalık bölgesi önümüzdeki yıllar içerisinde yapılacak sanayii ve turizm yatırımları ile yapılaşma açısından ön plana çıkacak bir bölgedir. Bu çalışma Adana ili Yumurtalık ilçesi, Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi, içinde kalan yaklaşık 65.00 hektar alanın jeolojik ve zemin etüdü için hazırlanmıştır.Çalışmanın amacı incelenen araziyi temel zemini ve temel inşaatı yönünden irdelemek, elde edilen verileri değerlendirerek yapılaşmaya yönelik sonuç ve önerileri sunmaktır. Arazi çalışmaları esnasında etüt alanı ve yakın civarının jeolojik özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra bölgenin depremselliği göz önünde bulundurularak olası deprem sonuçlarının etkisi belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The Yumurtalık region will come to the forefront by the constructions and investments will be done in the near future.This study of thesis was done for the area, which is 650.000 sqm surface, in Adana, Yumurtalık Free Zone, for geological and soil survey.The purpose was to analyse the area for foundation soil and groundworks criterias and to comment on the results for constructions.During the period, the geological properties of the etude area were investigated in details.Besides, the earthquake parameters were analysed all and the probable results were determined