Binaların performans analizi için kullanılan doğrusal ve doğrusal olmayan analiz yöntemlerinin incelenmesi
Analysis of the performance of buildings used for investigation of linear and nonlinear analysis method
- Tez No: 283282
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
2007 yılında Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmeliğe Mevcut Binaların Değerlendirilmesi ve Güçlendirilmesi konusu Bölüm 7 olarak eklenmiştir. Bu tez çalışması ile birinci örnek yapıda DBYBHY 2007 yönetmeliğine göre tasarlanmış bir binada Doğrusal Elastik Hesap yöntemlerinden Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi kullanılmıştır. İkinci örnek yapıda ise Doğrusal Elastik Hesap yöntemlerinden Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve Doğrusal Elastik Olmayan Hesap Yöntemlerinden Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile İtme Analizi Yöntemi kullanılmıştır. Bölüm 7 deki değerlendirme kuralları çerçevesinde örnek binaların deprem performansı belirlenmiştir. Analiz için SAP2000, Xtract V.3.08, STA4CAD V.11 programları kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
Regulations for Buildings Earthquake in 2007, the Assessment and Strengthening of existing buildings that have been added in Chapter 7. Of this study is the first example of a building structure is designed according to the regulations DBYBHY 2007 Linear Elastic Equivalent Earthquake Load Calculator method was used. The second example structure of the Linear Elastic Equivalent Earthquake Load method of the Account and Non-Linear Elastic Analysis of the Account Methods Incremental Equivalent Earthquake Load Method Push Method was used. Sample of buildings in seismic performance evaluation within the framework of the rules of Section 7 were determined. For analysis, SAP2000, Xtract V.3.08, STA4CAD V.11 programs were used