Investigation of nanoparticle additives to the biodiesel and diesel fuels for improvement of the performance and exhaust emissions in a compression ignition engine
Dizel motorlarda performans ve egzoz emisyonlarinin iyileştirilmesi için biyodizel ve dizel yakitlarina ilave edilen nanopartikül katkilarinin incelenmesi
- Tez No: 283283
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünyadaki enerji talebi son 50 yıldır artış göstermekte olup birçok uzman tarafından bu artışın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği tahmin edilmektedir. Artan enerji tüketimine paralel olarak salınan zararlı emisyon gazları miktarı da artmaktadır. Bu artış birçok ülkeyi çeşitli önlemler almaya zorlamış olup yayılan emisyonlara çeşitli sınırlamalar getirilmiştir. Bu çalışmada oksijen içerikli nanopartiküllerin dizel ve biyodizel yakıtlarına katkı olarak kullanılmasının dizel ve biyodizel yakıt özelliklerine etkisi ve aynı zamanda dizel motorların performans ve emisyonlarına etkileri incelenmiştir. MgO, Al2O3, TiO2, ZnO, SiO2, Fe2O3, NiO, NiFe2O4 ve Zn0.5Ni0.5Fe2O4 gibi 9 farklı nanopartikül 25 ppm, 50 ppm ve 100 ppm olarak dizel yakıtına MgO, SiO2 ve NiO gibi üç nanopartikül de 25 ve 50 ppm olarak biyodizel yakıtına ilave edilmiştir. Elde edilen karışımların yakıt özellikleri ve motor performans ve emisyon karakteristikleri incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda en uygun olan katkı maddesi ve katkı dozajı belirlenmiş ve kullanılan nanopartikül katkılarının NOx ve CO gibi motor emisyon değerlerini azaltığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Worldwide energy demand has been growing steadily during the past five decades, and most experts believe that this trend will continue to rise. The amount of emitted harmful emission gases increases in parallel with increasing energy consumption. This increase has forced many countries to take various precautions and various restrictions on emitted emissions have been carried. In this study effects of addition of oxygen containing nanoparticle additives to diesel and biodiesel fuels on diesel and biodiesel fuel properties and at the same time effects on diesel engine performance and emissions were investigated. Nine different nanoparticle additives namely MgO, Al2O3, TiO2, ZnO, SiO2, Fe2O3, NiO, NiFe2O4 and Zn0.5Ni0.5Fe2O4 were added to diesel fuel at the addition dosage of 25, 50 and 100 ppm and three of them namely MgO, SiO2 and NiO were added to biodiesel fuel at the addition dosage of 25 and 50 ppm. Fuel properties, engine performance and emission characteristics of obtained modified fuels were examined. As a result of this study optimum additive and addition dosage was determined and engine emission values namely NOx and CO were decreased with the addition of nanoparticles.