Şalkon üre bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
the synthesis and characterization of chalcone ürea components
  1. Tez No: 283328
  2. Yazar: SEDAT SEVMEZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KÜÇÜKİSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Şalkonoidler, molekül yapılarında C6-C3-C6 karbon iskeletine sahip, iki aromatik halkalı flavonoid grubuna ait bileşiklerdir. Şalkon türevlerinin yapısına izosiyanat gruplarının bağlanması halinde çeşitli biyolojik etkiler gösterme olasılığının yüksek olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada üre grubu içeren şalkon moleküllerinin farklı türevlerinin sentezlenmesi hedeflenmiştir. İlk olarak asetofenon'la nitrobenzaldehit reaksiyona sokularak nitroşalkon bileşikleri sentezlenmiştir. Bu bileşikler SnCl2.2H2O ile reaksiyonu sonucu nitro grubu indirgenmiş ve böylece amino-şalkon oluşumu sağlanmıştır ve son olarak çeşitli izosiyanatlarla amino-şalkonlar reaksiyona sokulmuş ve böylece üre türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen ürünlerin 1H NMR, 13C NMR ve IR'leri alınarak yapıları doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chalcones containing C6-C3-C6 carbone skeleton in their moleculer structures are two aromatic ring compounds in flavonoid family. In the fact that chalcone derivations structures bound with isocyanate groups, it?s considered that varieties of biological activity will be higher. In this work, it is aimed to synthesize different derivations of chalcone moleculers consisting of ureatic groups. Initially acetophenone with nitrobenzaldehyde reacts and nitro chalcone compounds are synthesized. After these compounds reacts with SnCl2.2H2O and reduced nitro group, aminochalcone is obtained. Consequently, varieties of isocyanate react with amino chalcone and by this way, ureatic compounds are synthesized. 1H NMR, 13C NMR and IR spektrums of all the final products have been elucidated