Trigliseridlerdeki asit köklerinin yerdeğişimi tepkimelerinden yararlanılarak oksidasyon stabilitesi yüksek sıvı yağ elde edilmesi üzerinde araştırma
Research on high oxidation stability oil production by using methods of interchange of fatty acid radical in triglyceride molecules (ınteresterification)
  1. Tez No: 28334
  2. Yazar: F.AHİZE AHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KAYAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi TRİGLİSERİDLERDEKİ ASİT KÖKLERİNİM YERDE?İŞİMİ (İNTERESTERİFİKASYON) TEPKİMELERİNDEN YARARLANILARAK OKSİDASYON STABİLİTESİ YÜKSEK SIVI I A? ELDE EDİLMESİ ÜZERİNDE ARATTIRMA E.Azime AHİ Ankara Üniversitesi * Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Muammer KAY ARAN 1993, Sayfa : 95 Jüri : Prof.Dr. Muammer KAYAHAN Prof.Dr. Gürol ERGİN Prof.Dr. Fikri BAŞ0?1U Bu çalışmada hayvansal yağların sağlık açısından sakınca oluşturmaksızın yemeklik yağ olarak değerlendirme olanakları araştırılmış ve yemeklik yağ sanayii için yeni hammadde kaynakları gösterilmeye çalışılmıştır. Böylece Türkiye Yemeklik Ya# Sanayiinde henüz çok yeni olan bir teknoloji işlenerek hayvansal depo ve organ yağlarından ne denli yararlanılabileceği de araştırılmıştır. Bu amaçla interest erifikasyon sonucu elde edilen model yağlarda termal oksidasyon stabilitesi incelenmiş ve bu yağların oksidasyon stabilit elerinin rafine ayçiçeği yağından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : interest erifikasyon, Termal Oksidasyon, Bitki s el Yağ, Hayvansal Yağ
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis RESEARCH ON HIGH 0XIDATİ0N STABILITY OIL PRODUCTİON BY USING METHODS OF INTERCHANGE OF PATTY ACİD RADICAL IN TRIGLYCERİDE MQLECULES (INTERESTERİFİCATİON) F.Azime AHI Ankara University Graduate' School" of Natural and Applied Sciences Department of Pood Sciences Supervisor : Prof.Dr. Muammer üAIaEAH 1995, Page : 95 Jury : Prof.Dr. Muammer KAYAEAE Prof.Dr. Gürol ERGİN Prf.Dr. Fikri. BAŞO?LU In this study j the possibility cf using animal fat for human consumption without any significant harmful effect on human health was searched. At the same time nev; sources of raw mate rial for edible fat production has been pinted out. Par this purpose a new technological process which is not used in oil industry in 1'urkey yet for processing animal fat into edible fat has been developed. It has been reported that the influence of interesteresteri- fication on the thermal oxidation stabilit3'- of model oils durinc continous heating at high temperature. Thermal Oxidation sta- bilty of interesterified oils were higher than sunflower oil. KEY WORDS: interest erification, Thermal Oxddat ion, Vegetable Oil, Animals Fat