Mentha X villoso-nervata bitkisinin uçucu yağ ve fenolik bileşiklerinin izolasyonu, karakterizasyonu ve bazı biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Isolation, characterization and investigation of some biological activities of essential oil and phenolic compounds of Mentha X villoso-nervata
- Tez No: 283352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Mentha x villoso-nervata bitkisinin uçucu yağları elde edilmiş ve uçucu yağlar GC-MS cihazı ile analiz edilmiştir. Uçucu yağın ana bileşenleri karvon (% 61,90), Ökaliptol (%11,09) ve dihidrokarvon (% 10,38) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bitkinin gövde ve yaprak kısmındaki fenolik bileşikler, su ile kaynatılarak ekstrakte edilmiş, elde edilen sulu ekstre ise sırasıyla etil asetat ve bütanol ile ekstre edilmiştir.Bu çalışmada kolon kromatografisi ile bitkinin gövde kısmının etil asetat fazından flavanon glikozit (Bileşik 1) ve bitkinin yaprak kısmının bütanol ekstraksiyonu ile fenil propanoid türevi (Bileşik 2) izole edilmiştir. İzole edilen bileşiklerin yapıları; tek boyutlu NMR (1H-NMR, 13C-NMR, DEPT45, DEPT90, DEPT135, APT), iki boyutlu NMR (HETCOR, HMBC, COSY) ve elementel analiz teknikleri ile aydınlatılmıştır. Ayrıca saflaştırılan bileşiklere ve bitkinin gövde kısmının etil asetat fazına antioksidant ve antikanserojen aktivite testleri uygulanmıştır. Testler; ekstraktın ve saflaştırılan bileşiklerin yüksek aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, essential oils of Mentha x villoso-nervata were obtained and essential oil analysed by GC-MS. The main constituents were carvone (61,90%), eucalyptol (11,09%) and dihydrocarvone (10,38%). Also phenolic compounds in stem and leaves of this plant was extracted with boiling water, obtained aqueous solution was extracted with ethyl acetate and butanol respectively.In this study flavanone glucoside (Compound 1) was isolated from ethyl acetate phase of plant stem with column chromatography and phenylpropanoid derivative (Compound 2) was isolated from plant leaves with butanol extraction. Structure of isolated compounds were determinated by one dimensional NMR (1H-NMR, 13C-NMR, DEPT45, DEPT90, DEPT135, APT), two dimensional NMR (HETCOR, HMBC, COSY) and elementary analysis techniques. Also isolated compounds and plant extracts were applied to antioxidant and anticarcinogenic activity tests. Tests showed that isolated compounds and plant extract have high activity.