Karacabey tarım işletmesinde yetiştirilen Amerikan kökenli siyah-alaca sığırların verim özellikleri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 8345
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞENGONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
-58- Ö Z E T Bu araştırma, Karacabey Tarım İşletmesi' nde yetiştirilen Amerika kökenli Siyah-Alaca'ların döl ve süt verim özellikleriyle 305 günlük süt verimi özelliklerinin tekrarlanma derecelerini ve aralarındaki fenotipik ilişkileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın materyalini çeşitli yaş gruplarından 92 ineğin süt ve döl verim kayıtları oluşturmakta ve değerlendirmeler toplam 348 laktasyonu kapsamaktadır. Gerçek süt verimine ait özelliklerin hesaplanmasında tümüyle ham verilerden, 305 günlük süt verimi özellikleri ise, 30 5. güne kadar ki verilerden yararlanılmıştır. Ayrıca 305 güne göre de hiçbir düzeltme yapılmamıştır. Materyalimizde döl verimi özelliklerinden ortalama damızlık yaşı 21"3+0.38 fcy, ilk buzağılama yaşı 30.3+0.37 ay, buzağılama aralığı 15.2+0.27 ay, kuruda kalma süresi 135.4+7.80 gün, servis periyedu 187ol+8.40 gün ve gebe lik süresi 276.2+0.20 gün olarak hesaplanmıştır. Bunlar arasında gebelik süresi bir yana bırakılırsa, diğer döl verimi özelliklerinin süt sığırları için ön görülen normal sürelerin oldukça üzerinde olduğu dikkati çekmektedir. Bu durum ise, materyalin genetik ve fizyolojik eğiliminden çok, işletme koşullarının elverişsizliğine ve sürü yönetimindeki yanlış uygulamalara bağlanabilir. Araştırma materyali genelinde gerçek süt verimi ortalaması 3322.2+45.5 kg, laktasyon süresi ortalaması 326.6+2.66 gün, günlük ortalama süt verimi 10.2+0.12 kg, yağ verimi 118.6+1.54 kg ve yağ oranı ortalaması ise % 3.60+0.114 olarak saptanmıştır. lrk standartları dikkate alındığında, bunlardan süt veriminin orta düzeyde,-59- laktasyon süresinin ise, normalden daha uzun olduğu görülmektedir. Bu durumda yine yetersiz işletme koşullarından ve sürü yönetimin deki yanlışlıklardan ve kısmen de materyalin genetik yapısından ileri gelmektedir. Sürüde 305 günlük süt verim özellikleri gerçek süt verimi özelliklerine çok yakın ortalama değerler göstermektedir. Buzağılama ayına göre yapılan değerlendirme sonunda en yüksek süt veri minin Haziran-Temmuz aylarında buzağılayan hayvanlarda en düşük süt veriminin ise, Şubat ayında buzağılayan hayvanlarda elde edilmiştir. Genellikle kış ayları, yüksek verim elde etme açısından en uygun buzağılama ayları olarak görülmektedir. Materyalimizde 305 günlük süt verimi özelliklerinin tekrarlanma dereceleri oldukça düşüktür. Bunlar süt verimi için 0.29, yağ verimi için 0o20, sütte yağ % için ise 0*05 olarak hesaplanmıştır. 305 günlük süt verimi özellikleri arasındaki fenotipik ilişkiler klasik bilgilerimiz ışığında incelendiğinde normal sınırlar arasında yer almaktadırlar. Bu sonuçlar Karacabey Tarım İşletmesi' nde Siyah-Alaca yetiştiriciliğinin iyileştirilmesi için daha iyi bakım-besleme koşullarının sağlanması ve daha bilgili ve dikkatli bir sürü yönetiminin uygulanması gereğini açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
-60- SUMMARY She aim of the research was to determine reproduction, milk yield characteristics and repeatability of 305 days milk yield and phenotype relations of mothers of U.S.A. Helstein Frisian cattle breed at Karacabey State Farm,, Material of the investigation was the records of reproductive performance and milk yield of 92 cows. Total number of lactations evaluated was 348cUncerrscted data were used to estimate the real milk yield characteristics. Besides this, the yields less than 305 days milk yields were accepted08 305 day milk yields. Reproduction characteristics such as average breeding age, first calving age, calving interval, dry period, service period and gestation period of the material were estimated as 21.3+0.38 months, 30.3+0.37 months, 15.2+0.27 moths, 135.4+7.80 days, 187.1+8.40 days, and 276.2+0.20 days respectively. As it has seen that, except the gestation period, all other reproduction characteristics are higher than the periods which were assented normal for dairy cattle. She main cause of this situation is not genetic and phisielo- gical status of the material but inefficiency of farm conditions and herd manegement. Average real milk yield, lactation period, daily milk yield and fat milk-fat yield and percentage of research material was determined as 3322+45.5 kg, 326.6+2.66 days, 10.2+0.12 kg, 118.6+1.54 kg and 3.60 % respectively. If we compare with the breed standarts it is possible to say thet milk yield is at medium level however lactation period is longer than the standart. This situation-61- is the result af inefficient fara canditiens, herd management falses and partly genetic status ef the material. Average 305 days milk yield ef the herd was very close. real milk yield. It has been determined that, the highest milk yield was eb- tained from the caws calved en jutte-july and the latest milk yield was ebtained frem the caws calved an February* It is passible ta say that, generally winter manths are mast suitable calving menths far high yields. Repeatability af 305 days milk yield characteristic was fairly law. Repeatabilities af milk yield, fat yield and fat percen tage were estimated as 0.29, 0.20, and 0.05 respectively. According ta the classical data, it is possible ta assume that phenetype relatians af 305 days milk yield was between the narmal limits. These results obviously shews that, better nutritianal and scientificherd management canditiens has t© be provided ta impreve Holstein Frisian breeding facilities aft Karacabey State Farm.