Farklı dikim zamanlarında kıvırcık yapraklı salata (Lactuca sativa var. crispa)'nın organik ve konvansiyonel yetiştiriciliğinin verim, kalite ve toprak özelliklerine etkisi
Effect of organic and conventional farming on yield and quality of lettuce (Lactuca sativa var. crispa) and soil properties in different transplanting periods
- Tez No: 283373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİF GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı açıkta farklı ekim zamanları ve organik gübrelemenin kıvırcık yapraklı salatalarda verim, bitkisel özellikler ve kalite üzerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışma 2010 yılı Mart- Ekim ayları arasında Sivas koşullarında yürütülmüştür. Bohemia, Compania, Funly ve Fonseca çeşitleri kullanılmıştır. Tohum ekimleri 25 Mart, 25 Nisan, 25 Mayıs ve 25 Haziran tarihlerinde olmak üzere 4 dönemde yapılmıştır. Denemede fertigasyon yöntemi kullanılmış ve organik gübre olarak, sertifikalı gübre kullanılmıştır.Çeşit, ekim zamanı ve yetiştirme şekline bağlı olarak pazarlanabilir yaprak sayısı 24-60,30 adet/bitki ; pazarlanabilir baş ağırlığı 299,20-894,43 g; bitki boyu 15,37-30,30 cm, baş çapı 21,20- 34,47 cm ve pazarlanabilir verim 1,99 ton/da ile 5,96 ton/da arasında değişmiştir. pH 5,32-6,30; suda çözünebilir kuru madde miktarı %2,07-4,47; C vitamini 19,16-22,17 mg/100g ve titrasyon asitliği %0,060-0,153 arasında değişmiştir. Verim ve kalite özellikleri ekim zamanlarına göre farklı olmakla beraber 4 ekim zamanında da organik yetiştiriciliğin yapılabileceği, Bohemia ve Fonseca çeşitlerinin daha uygun olduğu belirlenmiştir. Verim, bitki gelişimi ve kalite özellikleri bakımından konvansiyonel yetiştiricilik daha yüksek sonuç vermiş olmakla beraber organik yetiştiricilikte elde edilen sonuçlarla önemli farklılıklar oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine the effect of genotypes, sowing dates and organic fertilizers versus convantional fertilizers on yieldi quality and plant characteristiccs of crisp lettuce. This study was carried out in the open field conditions between March 2010 and October 2010 in Sivas/Turkey. Bohemia, Compania, Funly and Fonseca varieties were used. Four different sowing times, March 25, April 25, May 25 and June 25, and organic and convantional frtilizers were compared in the study.Marketable leaf number, marketable head weight, plant height, plant diameter and marketable yield ranged between 24.00-60.30 leaves/plant; 299.20-894.43 g; 15.37-30.30 cm; 21.20-34.47 cm and 1.99-5.96 ton/ha, respectively.Soluble solid matter, pH, Vitamine C and titration acidity were changed between 2.07-4.47%; 5.32-6.30; 19.16-22.17 mg/100g and 0.060-0.153%, respectively. All of the sowing dates were found suitable organic crisp letuuce in the open field conditions in Sivas/Turkey. Bohemia and Fonseca varieties showed the highest performance. Organic and convantional fertilizers had the similar effect on yield, quality and plant characteristics of crisp lettuce.