Farklı dikim zamanları ve organik gübrelerin topraksız tarım koşullarında kıvırcık yapraklı salata (Lactuca sativa var. crispa) yetiştiriciliğinde verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effect of different planting times and organic fertilizers on yield and quality of lettuce (Lactuca sativa var. crispa) in soilless culture
- Tez No: 283372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİF GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı topraksız tarım koşullarında kıvırcık yapraklı salata yetiştiriciliğinde genotip, ekim zamanı ve organik gübre uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışma 2010 yılında Tokat'ta ısıtmasız cam serada topraksız tarım koşullarında yürütülmüştür. Bohemia, Funly ve Novita çeşitleri kullanılmıştır. 1 Temmuz ve 15 Temmuz olmak üzere 2 farklı zamanda dikim yapılmıştır. Çalışmada konvansiyonel yetiştiricilikte sentetik gübreler kullanılmıştır. Organik yetiştiricilikte ise organik gübre olarak sertifikalı gübreler kullanılmıştır. Genotip, ekim zamanı ve yetiştirme şekline bağlı olarak pazarlanabilir baş ağırlığı 294,86-467,43 g; pazarlanabilir yaprak sayısı 17,70-44,37 adet/bitki; pazarlanabilir verim 26,74 ton/ha ile 42,39 ton/ha arasında değişmiştir. Organik gübrelemede verim ve bitkisel özellikler daha yüksek çıkmıştır. C vitamini organik gübrelemede daha yüksek çıkmıştır. Suda çözünebilir kuru madde ve titrasyon asitliği uygulamalara göre farklılıklar göstermemiştir. pH organik gübrelemede daha yüksek bulunmuştur. Kalite özellikleri çeşitlere göre önemli farklılıklar oluşturmamıştır. En iyi çeşit Funly olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to evaluate the effect of genotypes, sowing dates and organic fertilizing on yield and quality of crisp lettuce (Lactuca sativa L. Var. Crispa) in soilless conditions. Study was carrioed out under the unheated greenhouse conditions in Tokat, 2010. Bohemia, Funly and Novita varieties were used. Seedlings were planted two differen soving date which are 1 July and 15 July. Organic sertificated fertilizers and conventional fertilizers were compared in the study.Marketable head weight, marketable leaf number and marketable yield were ranged between 294,86 g and 467,43 g, 17,70 leaves/plant and 44,37 leaves/plant, and 26,74 ton/ha and 42,39 ton/ha, respectively. Yield and plant growth parameter were raised by organic fertilizing according to control. Soluble solid matter and titration acidity were not effected from fertilizirs applications. Vitamine C and pH increased by organic fertilizing. Funly variety showed the higp performance than other varieties.