Süreksiz Sturm-Liouville problemleri için sayısal çözüm
Discontinous Sturm-Liouville problem for the numerical solution
  1. Tez No: 283386
  2. Yazar: SAVAŞ KUNDURACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜLFİGAR AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada keyfi bir süreksizlik noktasına sahip sınır-değer geçiş probleminin sayısalçözümleri incelenmiştir. Dört bölüm halinde düzenlenen bu çalışmanın“Giriş”bölümündearaştırılan konunun güncelliği, ele alınma nedeni, uygulama alanları, teorik ve pratikönemi hakkında kısa bilgi verilmiştir. Bu bölümde sınır değer problemlerinin sayısalçözümlerinin genel tarihine ve tez konusuyla direkt ilgili olan çalışmalarda elde edilmişsonuçların kısa bir özetine değinilmiştir.“Genel Bilgiler”bölümünde tez konusuyla ilgiliolan ve daha sonraki“Bulgular ve Tartışma ”bölümünde yararlanılan temel tanım veteoremlere yer verilmiştir.“Bulgular ve Tartışma ”Bu bölümde süreksiz Sturm-Liouvilleproblemleri için modifiye edilmiş sonlu farklar metodu ile özdeğer ve özfonksiyonlarınanümerik yaklaşımlar yapılmıştır. Çalışmamızın sonuncu“Sonuç ve Öneriler ”bölümündeise araştırmamızdan çıkaralabilecek sonuçlardan ve bu konuda ileride yapılması gerekençalışmalardan bahisedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the numerical solutions of arbitral discontinuity boundary value transitionproblem has been examined. It has been examined in four parts. The brief informationconcerning the actuality of the subject, the reason of handling, application elds, theoreticand practical importance has been given in Section 1 . In“Section 1”the general historyof boundary value problems of numerical solutions and a brief summary of the resultsobtained from the studies directly concerning that thesis subject have been mentioned.In“Section 2”the basic denition and theorems have been given to benet next sectionsof the work. In“Section 3”This section is devoted to determining the eigenvalues andeigenfunctions of a discontinuous Sturm-Liouville Problem. By modifying the nitedifference method, we have developed a numerical approximation to the eigenvalues andeigenfunctions. In the last part“ Section 4”the conclusions drawn our study and thestudies that are required to be done in the future have been mentioned.